Tadeusz Hatalski
Navigare necesse est ….
43 obserwujących
410 notek
623k odsłony
3482 odsłony

Jaki umysł?

Wykop Skomentuj177

Dwa dni temu, jeden z blogerów, zwolenników opozycji napisał notkę ‘Prawicowy umysł’. Przedstawił w niej obraz ludzi o poglądach prawicowych. Co więcej pokusił się o próbę wyjaśnienia, dlaczego ludzie o poglądach prawicowych są jacy są. I eureka, znalazł wyjaśnienie! Przyczyną tych prawicowych poglądów jest prawicowy umysł. I wypunktował, cechy tego umysłu – podejrzliwość, obawę przed nieznanym (nazwał to ‘uczenie’ lęk przed anekumeną …), ograniczenia w myśleniu kontekstowym, niechęć do zmian oraz postawę moralną (?). 

Ponieważ mam poglądy prawicowe i konserwatywne, toteż czuję się wywołany do tablicy. Czy ów bloger, scharakteryzował poprawnie mój umysł? Nie mam przekonania, że zrobił to poprawnie. Jednak nie czuję się uprawniony, aby przedstawiać swój pogląd w tej sprawie. Z prostego powodu, to jest mój umysł więc nie jestem obiektywny. Toteż w sprawie – jakie są ‘umysły prawicowe’ – nie będę się wypowiadał.

Podzielę się jednak inną refleksją. Otóż ze wspomnianej notki wynika, że jej autor jest przekonany o tym, że przedstawia obraz ludzi o poglądach prawicowych lub je popierających, oczami ludzi o poglądach centrowych i liberalnych. I tutaj rodzi się moja wątpliwość. Czy ten obraz jest prawdziwy? I co ważniejsze, czy to co pisze autor, to rzeczywiście wyobrażenia ludzi, ‘o proweniencji raczej centrowej i liberalnej’?

Otóż z ludźmi jest tak, że są różni. Widać to szczególnie w każdym dużym mieście, na przykład w przejściach podziemnych.  Gdzie miejsca jest mało a ludzie przemieszczający się w jedną i drugą stronę są stłoczeni. I widać z bliska twarze mijających nas ludzi. Każda jest inna. I to nie tylko twarz. Ludzie, którzy nas mijają są wysocy i niscy, szczupli i otyli i tak dalej … to możemy zobaczyć. Ale z doświadczenia wiemy również to czego nie widać na pierwszy rzut oka. Ludzie są mądrzy i głupi, wykształceni i prości, inteligentni i prymitywni, dobrzy i źli i tak dalej … Ludzie mają też różne poglądy polityczne, lewicowe, liberalne, prawicowe, konserwatywne i tak dalej.

Mają również krytyczne opinie o innych poglądach politycznych. Krytyczne, ponieważ poglądy, które mają są różne od tych, z którymi się nie zgadzają!

A co wynika, z owej notki blogera wspierającego opozycję?

Ano wynika to, że ludzie o „proweniencji raczej centrowej i liberalnej” są przekonani o tym, że prawicowe poglądy wynikają z tego jaki oni (znaczy się ludzie popierający prawicę) mają umysł. Czyli podejrzliwy, lękający się nieznanego, ograniczony w myśleniu kontekstowym, niechętny zmianom oraz … proszę, proszę moralny.  Równie dobrze można powiedzieć, że to czy ludzie popierają PiS czy Platformę, zależy od tego jaki mają wzrost albo jakie uzębienie.

Wszyscy się chyba zgodzą, że taki pogląd, to pogląd ludzi głupich.

Wcześniej pisałem, że ludzie są różni. Wśród zwolenników poglądów centrowych i liberalnych odsetek ludzi głupich jest podobny jak wśród wszystkich innych.

Jak już wspominałem, mam poglądy prawicowe i konserwatywne. Niemniej uważam, że ludzie o poglądach centrowych i liberalnych nie zasługują na to, aby im przypisywać tak ciasny i ignorancki obraz ludzi, mających poglądy odmienne od ich własnych.

Wykop Skomentuj177
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo