Sed3ak Sed3ak
1405
BLOG

Jak Wildstein zmasakrował Winczorka

Sed3ak Sed3ak Polityka Obserwuj notkę 5

W weekendowym dodatku do Rzeczpospolitej „PlusMinus” (11-12 czerwca 2011r.), w reportażu „Gruzińska nadzieja” Bronisław Wildstein napisał: „Druga i ostatnia kadencja Saakaszwilego jako prezydenta wygasa za dwa lata. Do konstytucji wprowadzone zostały więc poprawki przekształcające system prezydencki w parlamentarny, co stanie się w 2013 roku właśnie. To, że napisane zostały pod obecnego prezydenta, jest oczywiste. Jako lider dominującej partii i po wygaśnięciu prezydenckiego mandatu pozostanie u władzy. Można narzekać, że jest to wątpliwe z perspektywy demokratycznej kultury, ale działania takie podejmowane są w krajach również o dużo starszej tradycji niż Gruzja. Polska konstytucja, której twórcy zwiększyli zakres władzy prezydenckiej po wygranej Aleksandra Kwaśniewskiego, jest tego dobrym przykładem”. W kwestii zaś stosunku do korupcji redaktor Wildstein twierdzi, że: „Korupcja, która jest określoną formą działalności przestępczej, generuje jej rozrost. Nie jest to tylko dodatkowy, stosunkowo niewinny, nieformalny podatek, jak wmawiają nam teoretycy III RP”.

Jak zawsze w takich sytuacjach głos zabrać musiał jakiś wybitny przedstawiciel świata uniwersyteckiego. Padło na prof. Piotra Winczorka, konstytucjonalistę. Ripostował on, że („Kim są teoretycy III RP?”, „Rz”, 16 czerwca 2011r.), : „Otóż takim przykładem nie jest. Gdy Aleksander Kwaśniewski wygrał wybory w 1995 r., obowiązywały w Polsce dwa akty konstytucyjne regulujące status prawny urzędu prezydenta RP. Były to utrzymane w mocy przepisy znowelizowanej już konstytucji z 1952 r. oraz obowiązująca od 1992 r. tzw. mała konstytucja. Akty te wprowadzały m.in. następujące rozwiązania ustrojowe: do prezydenta miało należeć określanie głównych kierunków polityki zagranicznej i wewnętrznej państwa; weto prezydenckie do ustaw mogło być odrzucone przez Sejm większością 2/3 głosów; rozwiązanie izb mogło nastąpić, między innymi, z powodu uchwalenia przez Sejm tzw. niekonstruktywnego wotum nieufności. Skorzystał z tego Lech Wałęsa, reagując rozwiązaniem Sejmu na uchwałę skierowaną przeciw rządowi Hanny Suchockiej. Mała konstytucja przewidywała, że przed zaproponowaniem kandydatur na ministrów obrony narodowej, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych premier powinien skonsultować je z prezydentem. W ten sposób ukształtowała się praktyka tzw. resortów prezydenckich, o których obsadzie decydowała de facto głowa państwa”. W kwestii teoretyzowania korupcji prof. Winczorek dodaje, że „Co do mnie, nie słyszałem, aby ktokolwiek, kto liczy się w Polsce, jawnie chwalił korupcję i nawoływał do jej praktykowania. Nie twierdzę, oczywiście, że nie ma takich, którzy głośno ją potępiają, a po cichu są w nią zaangażowani. Ale czy to są właśnie „teoretycy III RP"? Panie redaktorze Wildstein, niech pan, proszę, mnie oświeci”. Odpowiedź Bronisława Wildsteina można przeczytać w artykule „Patologia zbagatelizowana” („Rzeczpospolita”, 17 czerwca 2011r.).

Generalnie redaktor Wildstein powołuje się na ten sam argument, jaki rzuca się sam w oczy średniorozgarniętemu obserwatorowi sceny politycznej. Że wraz z wyborem Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta RP w 1995r. rozpoczęło się w Komisji Konstytucyjnej wsteczne wiosłowanie, mające na celu wzmocnić pozycję ustrojową prezydenta. Od początku lat ’90 miał bowiem miejsce proceder nastawiony na osłabienie prezydentury Lecha Wałęsy. Dlatego w pierwotnym projekcie ustawy zasadniczej prezydenckie weto odrzucane było większością bezwzględną głosów poselskich (1/2), a nie jak to unormowano później – większością kwalifikowaną (3/5). Wszyscy bowiem w tym czasie przekonani byli, że Wałęsa reelekcję ma pewną jak w banku. A styl jego prezydentury budził na tyle istotne kontrowersje, że musiał być poddany odpowiedniej „obróbce” przez twórców konstytucji.

Co w polemice przedstawił prof. Winczorek? Typowy akademicki bełkot, mający na celu zagadanie adwersarza i przytłoczenie go wyliczankami, mającymi w zamyśle być popisem wiedzy i elokwencji. Nic nowego. Uderzyło mnie, że prof. Winczorek – jako współtwórca konstytucji, zapewne doskonale wiedział, o czym pisał dziennikarz „Rzepy”. Z jakichś względów postanowił jednak zgrywać Greka. Stąd moje trzy grosze.

Jeśli zaś chodzi o sprawę podejścia elit III RP do korupcji, to oprócz zacytowanej w replice Wildsteina wypowiedzi prof. Wiktora Osiatyńskiego („[władza walcząca z korupcją] zasiewa strach i nieufność. Bazuje na najbardziej negatywnych uczuciach (...). W związku z tym jest dużo bardziej destrukcyjna, niż gdyby była to koalicja skorumpowana, złodziejska czy tylko nieudolna”), warto dodać niedawny głos w tej sprawie Julii Pitery, która stwierdziła, że najlepszą formą zwalczania korupcji jest pozostawienie jej samej sobie oraz prof. Andrzeja Rzeplińskiego (było, niebyło – szefa najwyższego organu prawnego w Polsce), w której domagał się on w 2007r. ścigania CBA za to, że przez swoje działania „prowokuje do popełniania przestępstw”. Naprawdę, wyborne smaczki.

Sed3ak
O mnie Sed3ak

"Człowiek w Narodzie żyje nie tylko dla siebie i nie tylko na dziś, ale także w wymiarze dziejów Narodu (...) Polska może żyć własnymi siłami, własnymi mocami, rodzimą kulturą wzbogaconą przez Ewangelię Chrystusa i przez czujne, rozważne działanie Kościoła. Polska może żyć tu, gdzie jest, ale musi mieć ku temu moc. Musi patrzeć i ku przeszłości, aby lepiej osądzać rzeczywistość, i mieć ambicję trwania w przyszłość. Naród jest jak mocne drzewo, które podcinane w swych korzeniach, wypuszcza nowe. Może to drzewo przejść przez burzę, mogą one urwać mu koronę chwały, ale ono nadal trzyma się mocno ziemi i budzi nadzieję, że się odrodzi (...)" kard. Stefan Wyszyński sed3ak na Twitterze Sed3ak Pro, czyli dyskusja na poziomie Pro! "The mystic chords of memory will swell when again touched, as surely they will be, by the better angels of our nature". Abraham Lincoln "Virtù contro a furore Prenderà l'armi, e fia el combatter corto; Che l'antico valore Negli italici cor non è ancor morto". Francesco Petrarka Polecam: "Dzienniki Ronalda Prusa. Część Pierwsza."

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka