Stary Prokocim Stary Prokocim
568
BLOG

Blogera threeme komedia pomyłek

Stary Prokocim Stary Prokocim Rozmaitości Obserwuj notkę 51

Bloger threeme w swej ostatniej notce napłodził tyle bzdur, że naprawdę nie wiem od czego zacząć, by to wyprostować. Zacznijmy więc pismem obrazkowym, w komentarzu o treści:

@AndrzejR2 

naturalny bór suchy w Nadleśnictwie Lubsko: http://pomniki-przyrody.odskok.pl/wp-content/uploads/2015/12/pomnikowy-drzewostan-sosnowy-B%C3%B3r-Suchy.jpg

typowy las gospodarczy na siedlisku boru suchego: http://www.encyklopedialesna.pl/foto/hasla/0/0/bs_2__bor_suchy__p_drawska__ix_201

podał linki do fotek, które mają nas utwierdzić w przekonaniu, że las naturalny zawsze będzie bardziej zróżnicowany od gospodarczego, nawet jeśli rośnie na skrajnie ubogim siedlisku. Idea słuszna, ale:

image

Na zdjęciu widzimy "powierzchniowy pomnik przyrody "Bór Suchy" o powierzchni 1,61 ha będący drzewostanem nasiennym nadleśnictwa Lubsko. "Bór Suchy" jest nazwą własną, wcale nie wynika z tego, że jesteśmy w borze suchym, przeciwnie jesteśmy w borze świeżym, albowiem:

Bór świeży zajmuje siedliska umiarkowanie ubogie, wciąż słabo uwilgotnione, ale na glebach już nieco lepszych niż bór suchy. Dominują gleby-bielicowe właściwe o różnym stopniu zbielicowania, chociaż spotyka się także bory świeże o glebach słabo wykształconych bielicowanych, bielicowo-rdzawych lub rdzawych. Charakterystyczną cechą tych gleb jest próchnica nadkładowa typu mor (butwina typowa włóknista). Próchnica ta jest silnie kwaśna (pH rzędu 3,5-4).


Siedliska boru świeżego mogą występować w dwóch wariantach wilgotnościowych: bez wyraźnego wpływu wody gruntowej oraz z wodą gruntową lub śladami oglejenia gruntowego pojawiającymi się na głębokości 1,5-2,0 m.


Bór świeży Bśw

Występowanie Stanowi dość znaczną powierzchnię lasów

Rodzaj gleby Utwory piszczyste nie zawierające CaCO3

Piaski

- rzeczne tarasów plejstoceńskich

- wodnolodowcowe

- eoliczne i eoliczne nadmorskie1)

- trzeciorzędowe (sporadycznie)

Uziarnienie Piasek luźny (głównie z frakcją ziaren >0,1 mm)

Typ i podtyp gleby Bw – bielicowa właściwa

Blw – bielica właściwa

RDb – rdzawa bielicowa

ARw – arenosole właściwe

ARb – arenosole bielicowane Bwgg – bielicowa właściwa odm. głęboko gruntowoglejowa

Blwgg – bielica właściwa odm. głęboko gruntowoglejowa

RDbgg – rdzawa bielicowa odm. głęboko gruntowoglejowa2)

Typ, podtyp próchnicy mor świeży

Wariant uwilgotnienia Bśw1 Bśw2

Runo najczęściej mszyste, szczególnie w młodych drzewostanach (20-60 lat). W starszych (lub w młodszych, ale silniej prześwietlonych) mchom towarzyszą krzewinki - wrzos, borówka brusznica oraz wąskolistne kępkowe trawy (kostrzewa owcza), a w niektórych regionach kraju także śmiałek pogięty. Występują tu także porosty krzaczkowate (chrobotki), ale w niewielkich ilościach.

Ale przede wszystkim:

W starszych drzewostanach obserwuje się bardzo ładne naloty i podrosty sosnowe. Jest to charakterystyczna cecha boru świeżego. Sosna odnawia się w lukach i przerzedzeniach.

Władze nadleśnictwa Lubsko nie twierdzą zresztą, że znajdując się na terenie pomnika przyrody "Bór Suchy" znajdujemy się w lesie rosnącym na siedlisku boru suchego, threeme wpuścił się w maliny bez niczyjej pomocy:

image

Są też w nadleśnictwie Lubsko bory suche, ale wyglądają tak:

image

To fragment rezerwatu przyrody "Mierkowskie Bory Suche" w w/w nadleśnictwie.

Bo też i bór suchy to:

Siedlisko skrajnie suche i ubogie. Woda gruntowa występuje zwykle co najmniej (poniżej 4 m) pod powierzchnią ziemi. Gleby bielicowe lub bielice właściwe z piasków wydmowych, piasków lotnych, piasków i żwirów wodno-lodowcowych z cienką warstwą próchnicy o charakterze suchego torfu. Typowe siedliska boru suchego związane są z glebami słabo wykształconymi, wytworzonymi ze zwydmionych luźnych piasków (mogą to być zarówno wydmy śródlądowe powstałe z piasków pochodzenia rzecznego, np. w Dzielnicy Kotliny Gorzowskiej lub sandrowego, np. w Dzielnicy Borów Tucholskich lub Dzielnicy Puszczy Kurpiowskiej, jak też wydmy nadmorskie w dzielnicy Pasa Nadmorskiego) lub z piasków luźnych pochodzenia eolicznego nie tworzących wydm. Typowe siedliska boru suchego spotykane są już bardzo rzadko, z reguły zajmują przyszczytowe fragmenty wydm (są łatwo podatne na erozję wietrzną).


Charakterystyczną cechą runa jest występowanie krzaczkowatych porostów naziemnych (głównie chrobotków) oraz wąskolistnych traw (szczotlicha, kostrzewa owcza), których siwe zabarwienie nadaje siedlisku specyficzny koloryt.

(…) 

Drzewostan tworzy sosna bardzo niskiej bonitacji, z reguły poniżej V. Nawet starsze drzewostany, powyżej 100 lat, osiągają zaledwie 10-13 m wysokości. Młodsze, 25-40-letnie drzewostany w skrajnych przypadkach mogą osiągać wysokość 1-3 m. Drzewa są cienkie i często pokrzywione. 

Dodajmy, że nasion z sosen z borów suchych nie wykorzystuje się jako drzewostanów nasiennych (za lichy materiał siewny).

Drugie zdjęcie wklejone jest już prawidłowo:

image

W lasach gospodarczych, na siedlisku boru suchego sosna może rosnąć prosto, ale źle się oczyszcza, w "Borze Suchym" jakoś dobrze, ale odpada argument threeme, że "Las naturalny nawet na skrajnie ubogich siedliskach będzie lasem bardziej urozmaiconym od swojego gospodarczego odpowiednika.", na obu jego zdjęciach są same sosny!

Dalej threeme powraca do swej tradycyjnej formy i pisze:

@Stary Prokocim

Akurat w Puszczy Białowieskiej o utrzymanie różnorodności bym się nie martwił: na stosunkowo małej przestrzeni jest tam bardzo duże zróżnicowanie potencjalnych siedlisk. Warunki glebowo - wodne są tam bardzo urozmaicone.

To byłby celny argument w takiej Wielkopolsce, gdzie naturalna sukcesja leśna zmieniłaby łąki i pola w dość jednolity bór, gdzieniegdzie tylko urozmaicony łęgiem czy olsem.

Wierzymy, że Poznaniacy są dobrymi rolnikami, ale nie wmawiaj nam, że gleby wokół Gniezna są równie jałowe jak bory Puszczy Noteckiej, że nie ma tam gleb dobrych i że gdyby człowiek przestał tam gospodarować (przerażająca myśl) wyrosłyby tam same sosny. Przeciętna wartość rolnicza wielkopolskiej ziemi jest wyższa niż podlaskiej, owszem nie byłoby tam świerka, ale rósłby jarząb brekinia, byłyby i grądy i olsy i dąbrowy, łęgi, bory mieszane etc, etc, słowem znowu tradycyjnie napisałeś bzdurę.

I dalej:

@Stary Prokocim " lasy liściaste zamieniają

się w lasy czysto grabowe," To źle?! Nie! Przecież grądy to też bardzo cenne siedlisko przyrodnicze! Grab zawsze będzie w grądach miał towarzyszy:

Ale pokiełbasiłeś! Znowu nie wiem jak to wyprostować!

Chyba odpowiem tak: co się stanie, jeśli dwupiętrowy las grądowy zamieni się w las czysto grabowy? Czy taki las w ogóle będzie istniał, skoro ustawa nie przewiduje??? Na pewno nie będzie już grądem, wyrośnie coś, czego nie ma w Wikipedii i co wtedy zrobisz?

Wreszcie:

@threeme 

Źle, bo nie odnawia się dąb, lipa, klon, jesion, wiąz, a tylko grab.

@Stary Prokocim

Odnawia, odnawia, inaczej nie byłoby ich w Parku Narodowym, a są...

Ty to masz talent!!! Wg leśników dąb, klon, jesion, lipa, wiąz odnawiają się b. kiepsko, grab jest ekspansywny, ale to nie znaczy, że dotychczas rosnące tam w/w drzewa liściaste już pousychały, dlatego , tyle jest wart Twój argument.

Chyba pracujesz jako podinpektor w jakimś lokalnym urzędzie ochrony środowiska, to skutecznie ogłupia, bo w naturze takie okazy nie występują, tylko w hodowli.

A na koniec poważniej:

Niemcy mają zarażonych kornikiem 60% drzewostanów świerkowych w Bawarii. I właśnie wysłali ekologów na drzewo, teraz już tylko marudzą, że harwester jest w stanie wyciąć, pokroić i przygotować do wywózki zaledwie 70 drzew dziennie. 

Do tej pory was słuchali, dlatego przystąpili do rozprawy z kornikiem dopiero w czwartym, kolejnym roku gradacji (Im vierten Jahr in Folge), a powinni od razu, bo takie są zasady gospodarki leśnej. Ale jak już przystąpili…

…Niemcy tacy są, jak im się odffyrtnie to o 180o.

Zostałeś z ręką w nocniku…

I to nieprawda, drogi threeme, że Polacy tną w parkach narodowych, a na obszarach Natura 2000 to i zamki można stawiać i niszczyć siedliska cennych ryb łososiowatych, to już wiesz…

Niemniej, las po korniku tak łatwo bez sadzenia nie wraca, na koniec masz fotkę z Karkonoskiego Parku Narodowego, była gradacja, nie cięto (park narodowy) nie wywożono martwych świerków, a po 25 latach krajobraz wygląda tak:

image





Коммунизм победил!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości