sine sine
406
BLOG

Echo(24) rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

sine sine Polityka Obserwuj notkę 79

Niezawodne @echo24 pyta dzisiaj, co robił Ryszard Terlecki 13 grudnia roku 1981. Dokładnie to nie wiem, bo nie żyłem wtedy w Krakowie, i po dziś dzień nie miałem przyjemności poznać pana Terleckiego.

Zadałem więc sobie trud, całkiem niewielki zresztą, żeby zapoznać się z oficjalnymi i powszechnie dostępnymi informacjami na temat działalności obydwu Panów w okresie poprzedzającym 13 grudnia 1981 roku i następującym po tej dacie. W tym celu zapoznałem się z biogramami obydwu Panów w polskiej edycji Wikipedii i „Encyklopedii Solidarności”.  

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Terlecki 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Pasierbiewicz 

http://www.encysol.pl/wiki/Ryszard_Terlecki 

Hasła Krzysztof Pasierbiewicz w „Encyklopedii Solidarności nie znalazłem.  

W wikipedii działalność polityczną Ryszarda Terleckiego w interesującym mnie okresie skwitowano następująco: 

„W 1968 i 1970 był zatrzymywany za udział w protestach studenckich. Od 1977 współpracował ze Studenckim Komitetem Solidarności, a następnie z Komitetem Obrony Robotników. W 1980 wstąpił do „Solidarności”. Publikował w podziemnych pismach m.in. „Solidarności Narodu”, „Polityce Polskiej” i „Przeglądzie Wiadomości Agencyjnych”.

Natomiast w „Encyklopedii Solidarności” tak:

„W III 1968 uczestnik wieców studenckich w Warszawie, na wiecach w Krakowie relacjonował przebieg wydarzeń w stolicy; 30 IV 1968 zatrzymany prewencyjnie przed 1 V 1968; w II 1970 w areszcie pod fikcyjnymi zarzutami kryminalnymi; w XII 1970 zatrzymany prewencyjnie przed manifestacjami solidarności studentów Krakowa z robotnikami Wybrzeża, zwolniony po 7 dniach. Wiosną 1976 uczestnik akcji zbierania podpisów pod protestami w sprawie represjonowanych studentów Jacka Smykały i Stanisława Kruszyńskiego; 1976-1980 prowadził kilka grup samokształceniowych i niezależnych obozów dla nauczycieli, studentów i licealistów. Od 1977 pracownik naukowy Instytutu Historii Nauki, Oświaty i Techniki PAN w Krakowie. We IX 1977 kolporter „Komunikatu” KOR/KSS KOR w Krakowie, organizator zbiórki pieniędzy na pomoc dla robotników Radomia i Ursusa; od 1977 współpracownik SKS, autor podziemnego pisma „Indeks”; pomysłodawca i współautor (z Waldemarem Czyżem, Januszem Tadeuszem Nowakiem, Zbigniewem Solakiem i Adamem Zagajewskim) kilkakrotnie wznawianego niezależnego opracowania Czego nie ma w podręcznikach? (Wydawnictwo Krzyża Nowohuckiego, Kraków 1980); w VIII 1980 współorganizator akcji informacyjnej w Krakowie i zbierania podpisów pod apelami poparcia dla strajkujących na Wybrzeżu.

Od IX 1980 w „S”. Od I 1981 wykładowca w działającej przy MKZ, następnie ZR Małopolska Wszechnicy Robotniczej.

Po 13 XII 1981 przez 3 tyg. w ukryciu, 17 XII 1981 uczestnik demonstracji na Rynku Głównym w Krakowie. Od III 1982 uczestnik niezależnych akcji oświatowych: wykładowca historii w kościołach, w KIK, m.in. w Krakowie, Gliwicach, Opolu, Rzeszowie, Przemyślu, Nowym Sączu, od 1984 w ramach Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Krakowie-Mistrzejowicach; autor w pismach podziemnych, m.in. w „Solidarności Narodu”, „Polityce Polskiej”, „Małej Polsce”, „Solidarności Rolników”, „Krytyce”, „Robotniku Polskim”, a także w „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Przeglądzie Katolickim”; 1983-1989 członek redakcji podziemnego pisma „Arka”. W VIII 1988 uczestnik Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie-Mistrzejowicach. Wiosną 1989 współzałożyciel, redaktor podziemnego dwutygodnika „Świat”. Kilkakrotnie zatrzymywany, przeszukiwany.”

W biogramie Krzysztofa Pasierbiewicza w Wikipedii działu „Działalność polityczna” brakuje. W „Encyklopedii Solidarności brakuje biogramu Krzysztofa Pasierbiewicza.

I to by było na tyle.

Panu, panie Pasierbiewicz, brakuje nie tylko pewnych elementów życiorysowych. Przede wszystkim brakuje panu przyzwoitości.


sine
O mnie sine

Nic ciekawego

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka