Pomnik piosenki w Gogolinie, fot. Katarzyna Malkusz
Pomnik piosenki w Gogolinie, fot. Katarzyna Malkusz
Marek Sikorski. Marek Sikorski.
193
BLOG

Pomnik piosenki w Gogolinie

Marek Sikorski. Marek Sikorski. Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

.


W tym materiale filmowym wykorzystałem darmową muzykę z domeny publicznej, 
chociaż pasowałby tu oryginalny utwór "Poszła Karolinka", ale wiemy,
że to chronione prawem autorskim. Niżej jednak publikuję ten utwór z YT.
.

  Zapewne każdy zna utwór muzyczny „Poszła Karolinka do Gogolina”. Tej piosence ufundowano pomnik. Zwykle pomniki kojarzy się z bohaterami, sławnymi ludźmi i różnymi historycznymi wydarzeniami. Pomnik piosenki to zjawisko odosobnione należy ono do atrakcji regionu. Pomnik piosenki znajduje się w Gogolinie (powiat krapkowicki). Stoi tam od 1967 roku, autorem rzeźby jest Tadeusz Wencel.
Piosenka ta zrobiła wielką karierę na Śląsku i w całej Polsce. Stało się to nie tylko dzięki jej melodyjności i urokowi, lecz również za przyczyną zespołu „Śląsk”, który śpiewał ją na scenach wielu krajów. Jednak najważniejszą przyczyną popularności tej piosenki jest jej żywy związek z kulturą górnośląską. Korzeniami bowiem sięga ona do ludowych śląskich tradycji.
Według legendy Karolinka spodobała się Karliczkowi, który chciał ją pojąć za żonę. Karolinka zaś początkowo nie chciała wyjść za mąż za Karliczka, wręcz przed nim uciekała. Podczas ucieczki, spotykała różne miejsca, którym nadawała imiona. Karolinka zobaczyła w pewnej osadzie chore ule i nazwała ją Chorula.
Kiedyś schowała się za krzaki, bo ludzie nie byli dobrzy i nazwała to miejsce Zakrzów. Zatrzymała się też w lasku, który nazwała Dombrówką (obecna Dąbrówka). Zmęczona zasnęła na pagórku, lecz gdy spała, zadrżała ziemia i stąd powstała nazwa Góradrży, czyli dzisiejsze Górażdże.
Dzięki Karolince zaistniały inne nazwy miejscowości, jak mówi legenda, np. od nazwiska pewnego dobrego człowieka Karla lubiec powstała nazwa Karłubiec, od trzebienia lasów nazwa Strzebniów.
Jak widać, postać Karolinki wryła się głęboko w obyczajowość górnośląską, skoro legenda przypisuje jej takie zasługi, jak powstanie nazw. W końcu Karolinka poślubiła Karliczka, a w wianie wniosła wszystkie nazwane przez nią miejscowości. Legenda mówi, że prezent otrzymała od samego hrabiego Gaszyńskiego z Żyrowej.


.

image

Marek Sikorski, Ziemia Krapkowicka w kręgu zabytków i historii, Wyd. Sativa Studio, 2011 r.

.


Tu publikuję artykuły "pro publico bono". Link mojego kanału na YouTube: Marek Sikorski  Link mojej strony internetowej:: Marek Sikorski i jego książki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura