18 obserwujących
265 notek
175k odsłon
929 odsłon

Rosja i Iran w Syrii, współpraca czy walka-widziane z USA

Wykop Skomentuj14

Dla postronnego obserwatora trwająca siedem lat wojna domowa w Syrii dobiegła już końca i można już być pewnym, że prezydent Assad zachował swój urząd dzięki zdecydowanej postawie rosyjskich elit, które to zdecydowały się wejść do gry o Iran na terenie Syrii w odpowiednim dla Rosji momencie. Musimy też mieć na uwadze, że dla Izraela i neokonów głównym celem nie jest Syria tylko Iran.

Moment ten przegapili neokoni , kierujący zza pleców Obamy polityką zagraniczną Stanów Zjednoczonych. Neokoni straszyli ustami Obamy, że jeśli Syria przekroczy tzw. czerwoną linię, tzn. użyje bronii chemicznej przeciwko bezbronnym cywilom, to amerykańskie wojsko wkroczy do akcji początkowo bombardując pozycje syyryjskich prorządowych wojsk, a następnie podobnie jak w Iraku w latach 1990-1991 wkroczą wojska lądowe, by dobić ludobójcę Assada który to własnych obywateli truł chenią.

Dlaczego prezydent Obama nie kazał zbombardować Rosjan natychmiast gdy wojska rosyjskie wkroczyły do Syrii, by wesprzeć i następnie całkowicie uzależnić od siebie prezydenta Assada?

Czyżby Obama zwyczajnie stchórzył, bojąc się konfrontacji z atomową Rosją i czy z drugiej strony nie była to ustawka z Amerykanami mająca wyeliminować w wyłącznym interesie Izraela wpływy irańskie z Syrii?

Od początku tzw. wiosny arabskiej poprzez Tunezje Libę i Irak, na Syrii wiosna arabska się zakończyła. Czy stało się to dzięki zdecydowanemu wejściu wojsk rosyjskich do gry o Iran? Przypominam że Iran jest w posiadaniu najwększych na świecie złóż ropy naftowej i gazu o niskich kosztach wydobycia.

Jest bezspornym faktem, że wiosna arabska zatrzymała się w Syrii dzięki zdecydowanemu wejściu Iranu, którego elity zrozumiały iż oddanie Syrii w ręce tzw. Państwa Islamskiego oznaczać może tylko jedno: całkowite poddanie się Iranu pod wpływy zachodu, rzeź ludności szyickiej przez sunnitów z Państwa Islamskiego, oraz kompletny demontaż państwa.

To nie Rosja ale Iran zatrzymał ofensywę dzihadystów w Syrii. Warto przypomnieć że w Iraku Państwo Islamskie o mało co nie odniosło ogromnego sukcesu wspierane przez Zachód i Turcję. W Syrii po początkowych sukcesach Państwa Islamskiego, Iran powoli zaczął wypierać ich z zajętych wcześniej terenów, pomimo potężnego wsparcia płynącego z Zachodu. Więc kiedy już było wiadomo, ze nie uda się wyeliminować wojsk irańskich z Syrii przy pomocy dzihadystów, postanowiono urządzić spektakl z użyciem bronii chemicznej przeciwko bezbronnej ludności przez prezydenta Assada. Amerykanie planowali przede wszystkim pod pretekstem ochrony ludności cywilnej zlikwidować przy pomocy głównie bombardowań z powietrza, jak również rakiet manewrujących wystrzeliwanych przez okręty, wszystkie irańskie jednostki wojskowe znajdujące się na terenie Syrii.

Rosja na terenie Syrii posiadała bardzo ważną bazę wojskową, dzięki której mogła oddziaływać politycznie i militarnie w tym najbardziej wrażliwym ekonomicznie regionie naszej planety. Podobnie jak w przypadku utraty Krymu i bazy wojennej w Sewastopolu, utrata przyczółka w Syrii, oznaczałaby dla Rosji status mocarstwa regionalnego, które pozbawione zagraniczncych baz wojskowych wypada z ekskluzywnego grona państw decydujących o losach świata. Ponieważ wpływy Rosji w twardej walucie opierają się głównie o ropę i gaz, więc pozostawienie złóż irańskich do dyspozycji Zachodu, oznaczałoby utratę wpływu na ceny tych podstawowych dla Rosji surowców, co można sobe wyobrazić bardzo łatwo upadkiem gospodarczym Rosji, gdyby to Zachód mógł sobie swobodnie ustalać ceny. A straszak atomowy Rosji w tym momencie byłby tylko karykaturą mocarstwowości.

Jeden z najgorszych prezydentów USA w historii G.W. Bush w roku 2005 za radą neokonów próbował bezskutecznie namówić Rosję do wspólnej inwazji na Iran, ale Putin był i jest nadal człowiekiem mocno stąpajacym po ziemii, więc zdecydowanie odmówił udziału we wspólnej awanturze irańskiej. Nie oznaczało to wcale że Iran jest zbyt silnym militarnie przeciwnikiem do pokonnania dla Rosji, tylko być może elity rosyjskie już wtedy miały swoje własne plany zdobycia samodzielnych wpływów w Iranie, wykorzystując do tego celu Amerykanów.

Rosjanie w 2005 roku odsyłając neokonów z kwitkiem w sprawie wspólnego napadu na Iran, przyspieszyli katastrofę US Army w Iraku, Tak więc przede wszystkim plany budowy Wielkiego Izraela trzeba było odłożyć na blliżej nieokresloną przyszłość.

Po katastrofie irackiej neokoni wraz z loby proizraelskim wcale nie zrezygnowali z planów podboju Iranu, tylko nastapiła zmiana taktyki. Zamiast wojsk US Army postanowiono wykorzystać do tego celu sunnitów i przy pomocy Turcji, Arabii Saudyjskiej i innych państw Zatoki Perskiej, zorganizowano tzw. Państwo Islamskie, które to bylo częścią planu Arabskiej Wiosny. Obama był całkowicie przeciwny wysyłaniu wojsk amerykańskich na kolejną awanturę wojenną w interesie Izraela, zwłaszcza że los takiej kolejnej wyprawy na silny Iran był bardzo niepewny. Po opanowaniu Syrii poprzez Irak i Afganistan, dodatkowo wykorzystując bazy wojenne na Bliskim Wschodzie, miano przy pomocy głównie sunnitów zaatakować Iran.

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka