Smok Eustachy Smok Eustachy
1769
BLOG

8 lat PiS - zbrojenia

Smok Eustachy Smok Eustachy Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 82

Jak pisałem PiS nie był w stanie wyczyścić MON z sowieckich złogów, które to złogi razem z lobbystami blokowały wszelaką realną modernizację wojska. Raz że sitwy te miały wpływy, a dwa trudno odróżnić lobbystę od kogoś gadającego z sensem. Starali się więc obejść MON, co obarczy ich jednak problemami:

1. Offset, czyli inwestycje u nas, jakie poczynić ma dostawca uzbrojenia kupowanego za granicą. Bardzo problematyczny, bo podnosi cenę i generuje koszty u nas. Ale trzeba mieć jakąś podkładkę na to, analizy stosowne. PiS nie zrobił i pojawiło się info, że na etapie decyzji nie był rozważany i brany pod uwagę.

2. 300 tysięcy armia. Czy jest realna taka liczba? Pojawiły się wątpliwości, uzasadnione dodam. Poszczególne roczniki coraz mniejsze są i skąd wziąć ludzi do tego? Pojawiły się pogłoski o próbie wrzucania pracowników cywilnych do służby, aby liczebność se nabić.

Zabrakło dyskusji społecznej, która by objaśniła społeczeństwo. Żeby wyjaśnić, czemu akurat 300 000, za ile lat to będzie. Podobnie jest alternatywna koncepcja, aby najpierw doprowadzić istniejące jednostki do stanu używalności, a dopiero potem tworzyć nowe. TVP przy okazji odstawiało typową żenadę.

Na plus na pewno trzeba ocenić Kraby, K2, K9, Abramsy, FA 50, Borsuki. Borsuki coś ucichły ostatnio.

Przy czym nie ma żadnej platformy porozumienia z totalnymi, którzy są za budowaniem bram powitalnych: Jak Sejm 4-letni uchwalił armię, tak Targowica ją skasowała i tak będzie teraz. Jak już pisałem Tusk będzie się starał maksymalnie skasować zbrojenia, nawet kaskę wypłacać, ale sprzętu nie odbierać. 

Tu analogie neosanacji z poprzednią sanacją są największe i kompleksowe. 


Kilka zdań wyjaśnienia: 1. Mam chwilowo dość kłapania bredni o niewyszkolonej załodze. 2. Mam chwilowo dość kłapania bredni o Sasinie. 3. Mam chwilowo dość kłapania bredni o Kaczafim wysyłającym brata. Kwestie te są omówione po wielokroć i obecnie wypisywanie pierdół na te tematy szczególnie przez trolle w stylu Chirla, etc etc musi być traktowane jako wrzutki. Będę kasował bez ostrzeżenia. 4. Zabanowanych odbanuję jak mi przyjdzie ochota. 5. Maskirowce mówimy nie ale nie banujemy, przynajmniej na razie. Szczególnie nie banujemy Piko bo z A-Temem kto wie? Jak jakiś troll chce dyskutować na w/w tematy to niech zrobi wpis u siebie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo