Kamień smoczy, grafika z poł. XVIII  wieku, fragment
Kamień smoczy, grafika z poł. XVIII wieku, fragment
draco-marinus draco-marinus
613
BLOG

Kamień smoczy - słynne panaceum

draco-marinus draco-marinus Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0



Najsłynniejszym panaceum medycznym w Europie był kiedyś kamień smoczy. Jest to historia o tyle prawdziwa, bo nie dotyczy wyłącznie legend, lecz ma swoje uzasadnienie w źródłach historycznych.
Słynny przyrodnik Konrad Gesner (1516 – 1565) był przekonany, że istniał kamień smoczy. Miał on  ponoć nadzwyczajną moc. Już Pliniusz Starszy pisał w Naturalis historiae o kamieniu w głowie smoka. O smoczym kamieniu wspominano często w różnych dawnych zielnikach, poradnikach medycznych i w traktach o przyrodzie, np.Das Buch der Natur Konrada z Megenbergu (1309-1374) lub Gart der Gesundheit (pisownia oryg.).Podkreślano lecznicze jego własności, skuteczne w przypadku zatrucia jadem i w chorobach takich jak krwotoki. Najgłośniejsza historia o smoczym kamieniu pochodzi z Lucerny.  Według pisanych źródeł w 1421 roku chłop o nazwisku Stämpfli zobaczył ponoć ognistego smoka, który leciał w kierunku Masywu Górskiego Piłata w Alpach. W pewnym momencie spadło coś na ziemię, a to zdarzenie zaszokowało obserwatora i popadł on w omdlenie. Później zobaczył on okrągły kamień rzekomo porzucony przez smoka. W roku 1509 sprzedał go Rudi, wnuk Stämpfliego, lekarzowi Martinowi Schriberowi. Tenże wykorzystał łatwowierność ludzi. Chwalił on rzekome własności lecznicze tego smoczego kamienia. Historia ta została udokumentowana pisemnie i potwierdzona przez świadków. W 1519 roku używano ten kamień do leczenia skutków zarazy. A w 1523 roku lekarze potwierdzili medyczne własności tego kamienia. Od 1929 r. znajduje się on w zbiorach Natur-Museum w Lucernie. W 2006 roku przebadała go naukowa komisja i stwierdzono, że jest to pomalowana gliniana kula, która posiada radioaktywne własności mające związek z meteorytem.

 

Więcej o smokach, o leczniczych własnościach sadła smoczego, krwi smoka i innych jego części ciała oraz o  smokobójstwie, w tym o naszym słynnym smoku wawelskim może Czytelnik przeczytać w książce :
Marek Sikorski, Smok wawelski w kręgu mitu i historii, Wydawnictwo Sativa Studio 2012.
Na temat tej książki zob. stronę interntową:
Na temat autora i innych jego książek zob. stronę internetową:
 
 

Zobacz galerię zdjęć:

„Smok wawelski w kręgu mitu i historii " - książka Marka Sikorskiego

Link mojej strony: Marek Sikorski i jego książki , link kanału na YT:dr Marek Sikorski  

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura