1 obserwujący
42 notki
14k odsłon
213 odsłon

Zieleń w miastach

Wykop Skomentuj6

Dzięki sporej w tym roku ilości deszczu zieleń miejska – po raz pierwszy od wielu lat – szybciej odrasta niż jest koszona. Efekt? Dużo bujnej trawy, kwietne dywany i całe połacie przeróżnych ziół o wiele bogatsze i barwniejsze niż sztuczne „łąki kwiatowe” pracowicie zakładane ostatnio przez miasto.

Dzięki tegorocznym deszczom trawniki są więc w stanie wytrzymać koszenie z bezwzględną regularnością i według dziwnych zasad (podobno ustalonych przez specjalistów od dendrologii!), które nakazują równanie jej niemal z ziemią, bo przycinane są na wysokości max. 3 cm. Ponieważ zaś koszenie wykonują firmy takie jak zakłady oczyszczania miasta – a najwyraźniej rozumieją one swoją misję bardzo dosłownie – trawniki po comiesięcznym potraktowaniu ich ciężkim sprzętem w rodzaju traktorów, kombajnów i innych ciągników wyglądają zazwyczaj jak pola golfowe, w dodatku wyschnięte i pożółkłe. Ale na szczęście nie w tym roku! Co jednak będzie w kolejnych latach?

Najwyraźniej moda na ekologię nie dotarła jeszcze do miast, a tak by się chciało zobaczyć dziarskich ekologów stających w obronie każdego źdźbła trawy i przykuwających się łańcuchami do ogrodzeń na miejskich skwerach! Przydałaby się taka akcja, gdyż praktykowane obecnie zawzięte karczowanie i tępienie tego, co rośnie, zieleni się, a nie daj Boże kwitnie na miejskim trawniku, prowadzi do paradoksalnych konsekwencji. Podobno zieleń w miastach utrzymuje się po to, by nie tylko podnosić estetykę, ale i poprawiać jakość powietrza w wielkich aglomeracjach. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że obowiązujące aktualnie zasady pielęgnacji tej zieleni przyczyniają się wydatnie przede wszystkim do zwiększenia poziomu smogu. I będzie tak dopóty, dopóki na każdy kawałek trawnika będą wpuszczane potwornie głośne spalinowe kosiarki. Tak jak dzieje się to teraz.


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości