15 obserwujących
127 notek
189k odsłon
  711   2

"Nikt w Polsce nie zmarł po szczepionce przeciw covid." Czy min. Kraska powiedział prawdę?

W Sejmie odbyło się wczoraj pierwsze czytanie projektu ustawy o funduszu kompensacyjnym, której przyjęcie umożliwi wypłatę odszkodowań osobom poszkodowanym w wyniku podania szczepionki przeciw covid-19.W trakcie tego posiedzenia sejmowego, oraz w wystąpieniach dla mediów po posiedzeniu, wiceminister zdrowia W. Kraska udzielał informacji o aktualnej liczbie osób odczynów poszczepiennych w Polsce. Jak poinformował, w Polsce mieliśmy dotychczas ZGŁOSZONYCH  nieco ponad 16 tys. NOP-ów, dodał też, że najwięcej jest odczynów łagodnych - 85,1 procent, objawiających się zwykle bólem w miejscu zaszczepienia, czy też zaczerwienieniem. Zdaniem ministra Kraski zgony spowodowane szczepieniami przeciw covid-19 w Polsce nie wystąpiły.Zacytujmy  ministra:

Nie ma ani jednego zgonu, który miałby związek z podaniem szczepionki przeciw COVID-19. Podkreślam, nikt w Polsce nie zmarł z powodu podania szczepionki przeciwko COVID-19 - powiedział. Co najwyżej:  33 zgony są w bliskiej zbieżności czasowej z podaniem szczepionki, ale nie jest udowodniony wpływ, że zgon był po podaniu szczepionki. - jak dodał minister.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Szczepienia/Kraska-w-Polsce-nie-bylo-zgonu-z-powodu-podania-szczepionki,227659,1018.html

Nie będę  w tej notce zatrzymywał się na dłużej, nad wszystkimi informacjami podanymi przez ministra Kraskę, warto jednak zwrócić - między innymi - uwagę na to, że minister nie powiedział, że w Polsce WYSTĄPIŁO 16 tyś przypadków NOP, ale że TYLE ZOSTAŁO ZGŁOSZONYCH - dostrzegacie Państwo różnicę? I proszę mi nie zarzucać, że coś insynuuję. Podam tylko jeden drobny przykład, który wpływa na to, że liczba WYSTĘPUJĄCYCH NOP-ów w Polsce nie jest równa liczbie NOP-ów ZGŁOSZONYCH. Mniej więcej pół roku temu, gdy szczepienia rozpoczęli także farmaceuci, okazało się, że w ustawie nie uwzględniono ich prawa do zgłaszania przez nich odczynów poszczepiennych. W rezultacie mamy sytuację jak opisana niżej:

"Farmaceuci apteczni zaraportowali do sanepidu niepożądane odczyny poszczepienne, które pojawiły się u zaszczepionych u nich osób przeciwko COVID-19. W odpowiedzi sanepid poinformował, że to nie leży w ich gestii."  - pytanie: ilu farmaceutów będzie szarpać się z SANEPIDEM?   

https://pulsmedycyny.pl/spor-wokol-zglaszania-nop-ow-sanepid-twierdzi-ze-farmaceuci-nie-maja-takich-uprawnien-1129856

O tym, że rzeczywistych NOP-ów w Polsce jest faktycznie więcej, świadczą też porównania do liczby NOP (proporcjonalnie do liczby podanych szczepionek) w innych krajach. W Polsce mamy (proporcjonalnie) blisko dwukrotnie mniej ZGŁOSZONYCH odczynów niż w Kanadzie i wielokrotnie mniej niż  w Danii, Szwecji i Niemczech.

Ale zostawmy - w tym momencie- temat rzetelności w rejestrowaniu liczby występujących w Polsce NOP. Przejdźmy do liczby zgonów, które - zdaniem ministra Kraski - w wyniku podania szczepionki w Polsce nie występują.

Polski rejestr NOP prowadzonych przez SANEPID i PZH ma z pewnością wiele wad. Brak w nim jakichkolwiek podsumowań kategorii występujących NOP-ów, ich analiz, opisowych wniosków ale  jednak posiada jedną wielką zaletę (przynajmniej dotychczas), której nie posiadają rejestry w innych państwach. Są w nim "surowe" opisy poszczególnych przypadków NOP umożliwiające ocenę czy dany zgon był związany z powikłaniem poszczepiennym czy nie. Przyjrzyjmy się niektórym przypadkom w kontekście tego co powiedział minister Kraska:

Niedowład obu kończyn dolnych, porażenie kończyny górnej prawej, (cechy dużego obrzęku przepukliny okołordzeniowej C5/C6) (Zgon 3 dni po dodaniu szczepionki) 

Drgawki niegorączkowe (pierwszy  epizod), osłabienie, zasinienie i/lub  obrzęk dłoni i stóp, biegunka, duszność, spadek ciśnienia (Zgon 3 dni po dodaniu 1 dawki szczepionki) 

Udar krwotoczny (Zgon tego samego dnia po dodaniu 1 dawki szczepionki) 

Niedowład połowiczy lewostronny jako  następstwo krwotoku mózgowego (Zgon 4 dni po dodaniu 2 dawki szczepionki)

Ból w klatce piersiowej i duszność  (Zgon dzień po dodaniu 2 dawki szczepionki ) 

Nagłe zatrzymanie krążenia, migotanie i  trzepotanie przedsionków (Zgon w tym samym dniu po podaniu szczepionki) 

Nagłe zatrzymanie krążenia (Zgon w tym samym dniu po podaniu szczepionki)

NZK w mechanizmie PEA około 20  minut po szczepieniu (Zgon w tym samym dniu po podaniu szczepionki) 

Nagła duszność, utrata przytomności,  zatrzymanie krążenia (Zgon 5 dni po szczepieniu - M - 48 lat) 

Takich lub podobnych (ZGŁOSZONYCH) zaburzeń kardiologicznych zakończonych śmiercią było więcej, dziesiątki innych - tego typu zaburzeń kończyły się "jedynie" hospitalizacją.

Przyjrzyjmy się jeszcze innym przypadkom.Tym razem zgonom z powodów niewydolności oddechowej lub odczynów alergicznych po zaszczepieniu:

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości