Lewandowski w Pałacu Prezydenckim. Przyjął odznaczenie od Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda i Robert Lewandowski. Fot. KPRP/Jakub Szymczuk
Prezydent Andrzej Duda i Robert Lewandowski. Fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Roberta Lewandowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitnie osiągnięcia w karierze piłkarza. 

Poniedziałkowa uroczystość odbywa się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Andrzej Duda podkreślił szacunek nie tylko do liczb i zdobytych trofeów kapitana reprezentacji Polski, ale też przywiązanie do zespołowości zawodnika. 

- W niezwykły sposób reprezentuje pan Polskę, zawsze podkreśla swoje pochodzenie i za to, jako prezydent RP, dziękuję. Reprezentuje Pan nas wszystkich, buduje imię Rzeczypospolitej - przemawiał prezydent. - Dziękuję za wszelkie akcje charytatywne, w których bierze Pan udział wraz z małżonką. Należy się państwu za to ogromny szacunek - zaznaczył Andrzej Duda.

Lewandowski w koszulce z orzełkiem na piersi zadebiutował w 2008 roku. Łącznie wystąpił w niej jak na razie 116-krotnie i zdobył 63 bramek, co w obu przypadkach jest rekordem w przypadku reprezentacji Polski. W 2016 roku dotarł z drużyną narodową do ćwierćfinału mistrzostw Europy. 


Robert Lewandowski, Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda
Robert Lewandowski wręczył kwiaty Annie Kornhauser-Dudzie. Fot. KPRP/Jakub Szymczyk

32-letni napastnik w przeszłości występował m.in. w Lechu Poznań i Borussii Dortmund, a od 2014 roku broni barw Bayernu Monachium. To właśnie jako gracz klubu z Monachium odniósł największe sukcesy. W sierpniu ubiegłego roku triumfował - jako piąty Polak w historii - Ligę Mistrzów. W grudniu 2020 roku wygrał plebiscyt FIFA na Piłkarza Roku. Jest pierwszym Polakiem w historii, który otrzymał to wyróżnienie. Odnosił też liczne sukcesy w lidze niemieckiej. W tym sezonie w Bundeslidze Lewandowski zanotował już 35 bramek, przez co rekord Gerarda Muellera jest na wyciągnięcie ręki. Naszemu reprezentantowi brakuje już tylko 5 goli. 

GW

Lubię to! Skomentuj125 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport