Transpłciowa Hubbard nie dała rady. Fatalny występ na Igrzyskach w Tokio

Laura Hubbard nie odniesie sukcesu na IO w Tokio. Fot. PAP/EPA
Laura Hubbard nie odniesie sukcesu na IO w Tokio. Fot. PAP/EPA
Wywołała kontrowersji co nie miara, startując w kategorii kobiet po zmianie płci. Mimo że Laurel Hubbard miała teoretycznie więcej sił od innych zawodniczek, to kompletnie zawiodła w podnoszeniu ciężarów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i nie zdobędzie medalu.

Nowozelandka jest pierwszą transpłciową sportsmenką, dopuszczoną do zawodów rangi olimpijskiej. Laurel Hubbard startowała w kategorii 87 kg plus. Jednak spaliła wszystkie próby w rwaniu sztangi i nie potrafiła ostatecznie jej podnieść. W efekcie Hubbard nie będzie nawet sklasyfikowana. 

Zobacz:

Pierwsza transpłciowa kobieta wystąpi na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Nie zgadzają się na udział w igrzyskach osoby transpłciowej. Będzie protest

Sztangistka, która urodziła się jako mężczyzna, dokonała korekty płci w 2013 roku. Wcześniej startowała w oficjalnych zawodach jako Gavin Hubbard. Była rekordzistką Nowej Zelandii w kategorii juniorów. Po zmianie płci w 2017 wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata. W 2019 roku zdobyła dwa złote medale Igrzysk Pacyfiku, a rok później triumfowała w Pucharze Świata w Rzymie. Nie brakowało opinii, że za sukcesami Hubbard stoi niesprawiedliwa rywalizacja z kobietami. 

 43-latka i tak miała szczęście, bo na IO w Tokio zakwalifikowała się po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski obniżył wymagania kwalifikacyjne ze względu na pandemię. Zawodniczka wyrażała ogromną wdzięczność po decyzji MKOI. 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski po nowelizacji przepisów w 2015 roku pozwala startować w kategorii kobiecej sportowcom transpłciowym, u których poziom testosteronu nie przekracza określonej przez MKOl normy.

GW

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport