Pierwsza transpłciowa kobieta wystąpi na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Laurel Hubbard. fot. YouTube/WeightLifting World
Laurel Hubbard. fot. YouTube/WeightLifting World
Laurel Hubbard w 2013 roku dokonała korekty płci. Wcześniej rywalizowała z mężczyznami, teraz Nowozelandka pojedzie na Olimpiadę w Tokio już jako kobieta.

Kim jest Laurel Hubbard?

Nowozelandzka sztangistka, która urodziła się jako mężczyzna, jednak dokonała korekty płci. Wcześniej startowała w oficjalnych zawodach jako Gavin Hubbard. Była rekordzistką Nowej Zelandii w kategorii juniorów. Po zmianie płci w 2017 wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata. W 2019 roku zdobyła dwa złote medale Igrzysk Pacyfiku, a rok później triumfowała w Pucharze Świata w Rzymie.


Czytaj więcej:


Transpłciowe kobiety muszą uważać na poziom testosteronu

Hubbard wystąpi w kategorii superciężkiej kobiet (powyżej 87 kg). 43-latka zakwalifikowała się do turnieju po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski obniżył wymagania kwalifikacyjne ze względu na pandemię.

- Jestem wdzięczna i pełna pokory z powodu życzliwości i wsparcia, jakich udzieliło mi tak wielu Nowozelandczyków – powiedziała Hubbard w komunikacie MKOl-u cytowanym przez BBC.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski po nowelizacji przepisów w 2015 roku pozwala startować w kategorii kobiecej sportowcom transpłciowym, u których poziom testosteronu nie przekracza określonej przez MKOl normy.

Czytaj też:

KJ

Lubię to! Skomentuj141 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport