NBP gotowy do działania
Prezes NBP podkreślił, że podczas rozmów z prezydentem Nawrockim, premierem Tuskiem i wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem jasno zaznaczył jedno. NBP jest instytucją apolityczną i nie uczestniczy w żadnych sporach politycznych.
W czasie spotkania prezes NBP zaprezentował konkretne, zgodne z prawem działania, które bank może podjąć, i zgłosił pełną gotowość do ich realizacji. Prezydent zaakceptował przedstawione propozycje.
Miliardy bez ruszania rezerw
Glapiński zapowiedział, że plan NBP pozwoli dostarczać dziesiątki miliardów złotych rocznie przez kilka kolejnych lat. Pieniądze mają trafiać do polskiego rządu z przeznaczeniem na szybką budowę silnej armii. Co istotne, środki nie pochodziłyby z rezerw banku centralnego. NBP zarobił je i zgromadził dzięki, jak określił to sam prezes, "przewidującej i trafnej polityce" w poprzednich latach. Szczegóły Glapiński przedstawi w środę na konferencji prasowej.
Prezydent nie zdecydował ws. SAFE
Równolegle pojawiła się ważna informacja z otoczenia głowy państwa. Bogucki poinformował, że prezydent Nawrocki nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ustawy wdrażającej unijny program SAFE. Nawrocki ma czas do 20 marca. Wcześniej wskazywał na wątpliwości związane z mechanizmem warunkowości, który uzależnia wypłatę środków od decyzji Brukseli. Rząd Tuska naciska na podpisanie ustawy, wskazując, że Polska może być największym beneficjentem programu, z dostępem do blisko 200 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek.
red.




Komentarze
Pokaż komentarze (102)