Na Mistrzostwach Świata w Amp Futblu w Turcji, Polska pokonała USA 3:1. Fot: facebook.com/AmpFutbolPolska

Polacy na mundialu w Amp Futbol. "Ich zaangażowanie to inspiracja dla wielu"

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Reprezentacja Polski w amp futbolu bierze udział w Mistrzostwach Świata rozgrywanych w październiku w Turcji. - Determinacja i zaangażowanie zawodników stanowi inspirację dla wielu osób. Swoją postawą udowadniają, że pomimo wielu ograniczeń fizycznych nadal można trenować i odnosić zwycięstwo. - mówi kapitan reprezentacji Polski w amp futbolu, Przemysław Świercz. Grupa Energa, sponsor główny drużyny, mocno dopinguje zawodników wierząc w ich sukces. – To jest bardzo dobra drużyna, która wielokrotnie pokazała ogromnego ducha walki – mówi wiceprezes Energi SA, Adrianna Sikorska.

Reprezentacja Polski w Amp Furbolu na Mistrzostwach Świata w Turcji

Na mundialu w Turcji (30.09-09.10) wystąpią aż 24 drużyny zrzeszone w światowej federacji Amp Futbolu (WAFF). W rozgrywkach weźmie udział osiem drużyn z Europy i w tej grupie nie zabraknie polskiej reprezentacji pod kierunkiem Marka Dragosza. Polacy zawodnicy zapewnili sobie udział w rozgrywkach światowych, potwierdzając swoją mocną pozycję wśród najlepszych drużyn europejskich, zdobywając brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Krakowie w 2021 r.

– Nasi zawodnicy znaleźli się w elitarnej grupie drużyn, które zawalczą o tytuł mistrza świata. Ciężko na to pracowali, a brązowy medal Mistrzostw Europy w Krakowie tylko potwierdził ich umiejętności i determinację. Z dumą i radością wspieramy zawodników reprezentujących tak wysoki poziom. Teraz przed naszą drużyną kolejne, niezwykle ważne wyzwanie. Panowie, dajcie z siebie wszystko, jesteśmy z Wami całym sercem! – mówi Adrianna Sikorska, wiceprezes Zarządu Energi SA ds. Komunikacji.

Po losowaniu składu drużyn Mistrzostw Świata Polska reprezentacja trafiła do grupy E razem z reprezentacjami Hiszpanii, Uzbekistanu i Tanzanii.

- To turniej z udziałem najlepszych reprezentacji na świecie. Ciężko pracowaliśmy na to, żeby znaleźć się w tym elitarnym gronie i mamy swoje ambicje. Po ostatnim zgrupowaniu czujemy się pewni siebie i mamy nadzieję, że naszą wysoką formę zaprezentujemy na tureckich boiskach, zwyciężając w kolejnych spotkaniach - stwierdza kapitan reprezentacji Polski w amp futbolu, Przemysław Świercz. - Determinacja i zaangażowanie zawodników stanowi inspirację dla wielu osób. Swoją postawą udowadniają, że pomimo wielu ograniczeń fizycznych nadal można trenować i odnosić zwycięstwo.

Czym jest ampfutbol? To rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej - w przypadku graczy z pola, lub kończyny górnej u bramkarzy. W drugiej dekadzie XXI wieku uprawiana w ponad 40 krajach. W Polsce pierwsze treningi amp futbolu odbyły się październiku 2011 roku, kiedy na zgrupowanie w Warszawie przyjechało 13 zawodników. Zgrupowanie odbyło się dzięki inicjatywie Mateusza Widłaka, absolwenta fizjoterapii na Warszawskiej Akademii Medycznej, który razem z Markiem Dragoszem, licencjonowanym trenerem UEFA A, powołali w marcu 2012 roku Reprezentację Polski.

Oficjalnym debiutem kadry był Turniej Czterech Narodów w Manchesterze odbywający się na przełomie marca i kwietnia 2012 roku. Polacy zajęli w nim 2. miejsce ustępując jedynie Anglii, a pokonując Niemców i Irlandczyków. Pierwszym założonym klubem w Polsce był GKS Góra, a pierwszy sezon Amp Futbol Ekstraklasy wystartował w 2015 roku. W debiutanckich rozgrywkach Amp Futbol Ekstraklasy wystartowały 4 drużyny, a Mistrzem Polski została Husaria Kraków.

Historia polskiej reprezentacji w Amp Futbolu

Kadra Amp Futbol Polska zdążyła już dojść do półfinału mistrzostw świata i dwukrotnie stanąć na podium mistrzostw Europy.

O 10-letniej historii drużyny Amp Futbol Polska, nakładem wydawnictw SQN, powstała ponad 300-stronicowa książka „Amp futbol. Jedną nogą w finale”. Nakręcony został również film dokumentalny „Urodzeni zwycięzcy” przedstawiający zmagania piłkarzy po amputacjach w drodze do Mistrzostw Europy 2021. Energa z Grupy ORLEN wspiera drużynę od 2018 r., a od 2019 r. pod jej skrzydłami jest także ogólnopolski program Junior Amp Futbol, w którym trenuje teraz 40. dzieci.

Zasady Amp Futbolu

Podstawowe przepisy gry w Amp Futbol bazują na regułach piłki nożnej osób pełnosprawnych, ale ze względu na charakterystykę tego sportu istnieje kilka kluczowych różnic. Mecze rozgrywane są na polu gry w kształcie prostokąta o długości 55-70 metrów i szerokości 30-60 m. Najczęściej spotykane boiska w turniejach międzynarodowych mają wymiary 40 x 60 m. Pole karne ma kształt prostokąta o wymiarach 10 x 6 m. Od bramki w kierunku środka boiska 6 m oraz po 2,5 m do boku od każdego ze słupków bramki. Punkt wykonywania rzutu karnego wyznacza się 7 metrów od środka bramki (1 m poza polem karnym). Bramki mają wymiary: 2 m wysokości, 5 m szerokości.

W polskiej ekstraklasie Amp Futbolu, każdy mecz trwa 2 x 25 minut, a pomiędzy połowami jest 10 minut przerwy.

Każdy ze szkoleniowców może poprosić o regulaminową przerwę jeden raz na połowę meczu. Dogrywka trwa dwie połowy po 10 minut(lub zastosowana jest zasada „złotej bramki”. Podczas dogrywki trenerom również przysługuje skorzystanie z przerwy regulaminowej raz na połowę. Drużyna liczy 6 zawodników z pola plus bramkarz oraz zawodnicy rezerwowi.

Podczas rzutu od bramki piłkę do gry może wprowadzić bramkarz lub jeden z graczy z pola. Piłka jest w grze w momencie, gdy opuści pole karne. Wrzuty z autu wykonywane są z ziemi, podobnie jak rzuty wolne pośrednie (piłka musi znajdować się precyzyjnie na linii bocznej boiska). Przy wznowieniu od bramki, gdy nastąpił aut bramkowy, bramkarz nie może wyekspediować piłki poza swoją połowę boiska, może to uczynić dopiero po rozegraniu piłki z partnerem z drużyny (podczas trwania akcji, gdy bramkarz interweniuje i piłka nie opuści placu gry poza linię bramkową przepis nie obowiązuje).

Zabronione są wślizgi, ich wykonanie karane jest rzutem wolnym bezpośrednim. Bramkarze mogą rzucić się do piłki jedną ręką, by obronić bramki, nie mogą natomiast wpierw zaatakować piłki obiema nogami. Zagrania kulą mogą być pojedyncze i tylko przypadkowe. Każde inne zagranie kulą, które są umownymi przedłużeniami rąk, traktuje się jak zagranie piłki ręką (w tym zagranie kikutem, w celu wyrównania szans amputacji na różnych wysokościach). Zagranie piłki kulą w polu karnym w celu zatrzymania strzału, karane jest rzutem karnym, natomiast dotknięcie piłki kulą w celu jej opanowania skutkuje rzutem wolnym bezpośrednim w obrębie pola karnego. Celowy faul kulą łokciową karany jest rzutem karnym dla rywala i wykluczeniem z gry.

Bramkarz nie może w trakcie gry opuszczać pola karnego, w przeciwnym razie dyktowany jest rzut karny dla przeciwnika, a bramkarz wykluczony z gry. Jeśli bramkarz trzyma rękę na piłce, a piłka ta jest na podłożu – zawodnik drużyny atakującej nie może go atakować. Zawodnicy drużyny broniącej podczas wykonania rzutów wolnych pośrednich oraz bezpośrednich muszą znajdować się minimum 6 m od piłki. Podczas wykonywania rzutu karnego wszyscy gracze oprócz bramkarza i strzelającego muszą znajdować się minimum 6 m od piłki. Nie obowiązuje w grze przepis o spalonym.