35stan 35stan
899
BLOG

TUSK OPOWIADA POLAKOM BAJKI

35stan 35stan Polityka Obserwuj notkę 9

Na 3-lecie rządów koalicji PO -PSL Tusk opowiadał Polakom bajeczki o tym, jak to świetnie rządzi i jak pięknie wygląda polska "zielona wyspa" po której Polacy spacerują "suchą nogą"   pośród oceanu kryzysu.

Zapłaciliśmy jako podatnicy, za to Tuskowe bajanie (opowiadanie bajeczek) 100 000 PLN .

A jak się mają sprawy naprawdę?                                                                                                                                           Z raportu rządowego z okazji 3-lecia rządu PO-PSL:

http://www.kprm.gov.pl/files/news/download/Polska_2010.pdf

warszawa, listopad 2010

 POLSKA  2010                                                                                                                                                                                                     7

W porównaniu z innymi państwami Unii
Europejskiej poziom polskiego deficytu
sektora finansów publicznych plasuje nasz
kraj w środku stawki. Dla porównania:
w Grecji wynosi on 13,6 proc. PKB, w Irlandii
– 14,3 proc. PKB, w Wielkiej Brytanii
– 11,5 proc. PKB, w Hiszpanii – 11,2 proc.
PKB. Większość krajów UE odnotowała
w ostatnim czasie wzrost deficytu sektora
finansów publicznych (Tab. 1.1).
Dług publiczny
Dług publiczny, zgodnie z ustawą o finansach
publicznych, to łączne zobowiązania
brutto wszystkich jednostek należących
do sektora finansów publicznych
(m.in. urzędów administracji publicznej,
jednostek samorządu terytorialnego,
uczelni publicznych, ZUS, KRUS, SPZOZ).
Do długu publicznego nie są wliczane
wzajemne zobowiązania jednostek
2,5 % PKB
tyle wynoszą oszczędności
budżetowe brutto od 2009 r.
Tab. 1.1. Wskaźniki ekonomicznie dla wybranych krajów Unii Europejskiej w latach 2005–2009: dynamika PKB, deficyt sektora finansów publicznych
jako procent PKB, dług publiczny jako procent PKB.
Kraj                             2009 
PKB                    PKB Deficyt Dług
Francja                 -2,6 -7,5 78,1
Grecja                   -2,3 -13,6 b.d.
Hiszpania             -3,7 -11,2 53,2
Irlandia                  -7,6 -14,3 65,5
Niemcy                  -4,7 -3,3 73,4
Polska                    1,7 -7,1 50,9
Portugalia             -2,6 -9,4 76,1
Wielka Brytania    -5 -11,5 68,2
UE –                       -4,2 -6,8 73,6
Źródło: Eurostat
 
Rząd PO-PSL chwali się, że w zakresie wielkości  długu publicznego, wśród krajów UE jesteśmy w środku stawki.
Zapytajmy zatem, czy wskaźnik procentowy wielkości długu publicznego jest miarodajny dla oceny kondycji państw związanej z zagrożeniami wynikającymi z zadłużenia.Rozpatrzmy to od strony merytorycznej.
Obsługa zadłużenia państwa dokonywana jest z jego budżetu(kwota obsługi długu jest częścią składową budżetu), a nie z PKB, a więc z przychodów budżetowych państwa, a te są jakąś częścią PKB, bardzo różną w różnych krajach., dlatego o kondycji  finansów tego państwa(o jego zdolności do obsługi długu) nie stanowi procent zadłużenia w odniesieniu do PKB, ale do wpływów do budżetu w stosunku do zadłużenia. 
Tak przecież oceniamy naszą indywidualną zdolność kredytową, gdy udajemy się do banku po kredyt.
W grę wchodzi też wielkość kosztów kredytu, różna dla różnych krajów w zależności od oceny przez rynki finansowe wiarygodności kraju.
Wskaźniki procentowe wpływów budżetowych w stosunku do PKB:
Francja - 61%
Grecja  - 34.8%
Hiszpania - 29%
Irlandia  - 33.4%
Niemcy  - 49%
Polska   - 21%
Portugalia  - 41.6%
UK              - 41 %
Pokazmy  zatem, jak wygląda ten wskaźnik(dług publiczny / wpływy budżetowe) dla wymienionych w raporcie rządowym krajów UE i jak na tym tle wygląda sytuacja Polski.
Francja-  1.63
Grecja  -  3.26
Hiszpania - 1.74
Irlandia  -  1.73
Niemcy  -  1.60
Polska   -  2.50
Portugalia - 1.85
UK              - 1.69
Jak widać, Polska jest następna w kolejce na bankruta po Grecji, bo nasz wskaźnik jest  dużo wyzszy niz   Irlandii(mającej duże kłopoty- pewnie wesprze ją UE i MEW jak Grecję) .Koszty obsługi długu(oprocentowanie, też mamy bliższe greckiemu, niż niemieckiemu, czy francuskiemu.
W powyzszym zestawieniu widać, ze wskaźniki najbogatszych krajów UE zawierają się w zakresie 1.6 do 1.85, a tylko Grecja(3.26) i Polska(2.50) znacznie od nich odbiegają.
 
Na podstawie tej analizy można wysnuć następujący wniosek: propagandową "zieloną wyspą" , którą pokazywał i pokazuje Tusk i jego rząd , nigdy nie byliśmy a wręcz przeciwnie, szybko zmierzamy do bankructwa. Kiedy to nastąpi? Przy pierwszych kłopotach kryzysowych na rynkach finansowych(np. gdyby doszło do ataku USA na Iran(co może nastąpić około marca 2011 roku). Wtedy mogłyby się pojawić trudności z pozyskiwaniem kredytów, a mogłyby tez wzrosnąć koszty jego pozyskania i trudności polskiego budżetu z jego obsługą.Uruchomienie ostatnio przez FED programu QE2 na sumę 600 mld$ w okresie 6 miesięcy, mogłoby tę tezę potwierdzać(chodzi o finansową "poduszkę bezpieczeństwa"  -płynność finansową)dla amerykańskich instytucji finansowych i giełd, którym mogłoby grozić załamanie w przypadku ataku na Iran.

 

35stan
O mnie 35stan

Nie znoszę kłamstwa, obłudy, relatywizmu moralnego i bezczelności w ich prezentacji. Preferuję rozmowę merytoryczną, opartą na faktach i uprawdopodobnionych poszlakach, analizy oparte na kojarzeniu różnych informacji i faktów w logiczny ciąg zdarzeń. Wyznaję pogląd, iż w polityce nie należy liczyć na przyjaźń, tylko na wspólne interesy, które najlepiej gwarantują dobrą współpracę, że partnerowi można zaufać, jeśli ma się możliwość kontroli jego działań.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Polityka