Zawracanie imigrantów. Niemiecki polityk: sąsiedzi to zaakceptują

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Nie milkną echa push-backów na granicach Niemiec z sąsiadami, co dotyka w ostatnich miesiącach Polskę. Lider koalicyjnej partii CSU Markus Soeder wyraził pewność, że inne państwa zaakceptują kontrole i odsyłanie cudzoziemców. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń 11 maja.

Coraz więcej zawracanych migrantów 

Premier Bawarii i lider CSU Markus Soeder zapowiedział dalsze zaostrzanie polityki migracyjnej w Niemczech. W rozmowie z „Bild am Sonntag” wyraził przekonanie, że europejscy sąsiedzi zaakceptują nowe kontrole graniczne oraz zawracanie migrantów, mimo wcześniejszych protestów - m.in. ze strony władz Polski.

Od początku maja niemiecka policja federalna zatrzymała setki nielegalnych wjazdów, a łącznie zawrócono 286 migrantów. Większość z nich nie miała ważnych dokumentów lub objęta była zakazem wjazdu. Nowe przepisy nie obejmują dzieci, kobiet w ciąży i osób chorych. Kanclerz Friedrich Merz (CDU) realizuje zapowiedzi kampanijne: migranci mają być zawracani już na granicach, ponieważ Niemcy są "otoczone bezpiecznymi państwami UE”. 

Rozejm na Ukrainie? Tusk: "Żadnych ofiar"

W odpowiedzi na propozycję Rosji o wznowieniu rozmów pokojowych od 15 maja w Stambule, premier Donald Tusk zaapelował o jednoznaczną decyzję Kremla dotyczącą natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni.

– Ukraina jest gotowa. Żadnych więcej ofiar! – napisał Tusk na platformie X.

Propozycja rozejmu to efekt sobotniego szczytu w Kijowie, w którym wzięli udział liderzy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski oraz prezydent Ukrainy. Państwa tzw. koalicji chętnych wzywają do 30-dniowego rozejmu już od 12 maja. Inicjatywę poparł również prezydent USA Donald Trump. 


Zełenski: "To dobry znak"

– To dobry znak, że Rosja zaczęła w końcu myśleć o zakończeniu wojny – ocenił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ocenił, że pierwszym krokiem musi być zawieszenie broni, które – jeśli będzie pełne i trwałe – otworzy drogę do negocjacji pokojowych.

W tym samym czasie Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o zestrzeleniu 60 z 108 dronów uderzeniowych, które Rosja wystrzeliła w kierunku terytorium Ukrainy.

Erdogan gotowy do organizacji negocjacji Rosja-Ukraina

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zadeklarował w rozmowach z Władimirem Putinem i Emmanuelem Macronem, że Stambuł jest gotowy do organizacji negocjacji pokojowych. Według niego strony osiągnęły "historyczny punkt zwrotny”, który może zakończyć wojnę.

Z kolei Macron określił rosyjską propozycję mianem "manewru opóźniającego” i podkreślił, że Moskwa wciąż unika jednoznacznych deklaracji w sprawie zawieszenia broni. 


Morawiecki wstawia się za Nawrockim

Były premier Mateusz Morawiecki odniósł się w Kaliszu do zarzutów wobec Karola Nawrockiego, kandydata PiS na prezydenta, dotyczących przejęcia mieszkania od Jerzego Ż. – To szlachetne działanie, nie próba wzbogacenia się – ocenił Morawiecki, wskazując, że kandydat „chciał pomóc człowiekowi w tarapatach”.

Były premier zaatakował również służby i media, sugerując, że "cały aparat państwa walczy z jednym kandydatem", co określił jako "niedopuszczalne w demokracji". W odpowiedzi kilka dni temu szef ABW płk Rafał Syrysko zaprzeczył, jakoby służby miały jakikolwiek udział w kampanii wyborczej i zagroził pozwami wszystkim, którzy będą sugerować coś innego. 

Morawiecki odpierał także zarzuty wobec Rafała Trzaskowskiego, który mówił o oddaniu 14 tys. mieszkań w Warszawie. – Według portalu Demagog było ich maksymalnie 1500 – stwierdził.  

 

Fot. Imigranci na terenie Niemiec/PAP/EPA

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (53)

Inne tematy w dziale Polityka