Rozmowa na szczycie z Trumpem. Zełenski wyszedł z inicjatywą

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Wołodymyr Zełenski zaakceptuje 30-dniowy rozejm z Rosją już od poniedziałku - to wynik rozmowy telefonicznej przywódców Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy z Donaldem Trumpem. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia.

Zełenski i sojusznicy z Tuskiem rozmawiali z Trumpem 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha poinformował w sobotę, że Ukraina i jej sojusznicy są gotowi na pełne, bezwarunkowe zawieszenie broni, które miałoby obowiązywać przez 30 dni, począwszy od poniedziałku. - Jeśli Rosja zgodzi się i zapewniony zostanie skuteczny monitoring (rozejmu), trwałe zawieszenie broni i środki budowy zaufania mogą utorować drogę do negocjacji pokojowych - napisał dyplomata w mediach społecznościowych. 

Deklaracja padła po rozmowach liderów państw "koalicji chętnych” – w Kijowie przebywają m.in. Donald Tusk, Emmanuel Macron, Friedrich Merz, Keir Starmer i Wołodymyr Zełenski. Politycy odbyli także rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem, który również wcześniej apelował o 30-dniowe zawieszenie broni. Według agencji Reuters, szczegóły propozycji mają być omawiane podczas weekendowego szczytu na Ukrainie. 


Polska poza strefą zagrożenia

Ważąca prawie 500 kg radziecka sonda COSMOS 482 weszła w sobotę rano w atmosferę ziemską. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała, że obiekt nie spadł nad terytorium Polski.

Sonda została wystrzelona przez ZSRR w 1972 roku z zamiarem dotarcia na Wenus, jednak z powodu awarii pozostała na orbicie okołoziemskiej. Według ekspertów, ze względu na swoją konstrukcję – przystosowaną do przelotu przez atmosferę Wenus – była w stanie przetrwać wejście w atmosferę Ziemi. POLSA uspokaja - nie ma jakichkolwiek sygnałów o zagrożeniu dla terytorium Polski.

PiS kontra fundacja z hejtującymi spotami

W kampanii prezydenckiej w Polsce emocje nie słabną. Politycy PiS zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury przeciwko fundacji "Twój głos jest ważny”, która – ich zdaniem – zamieszcza w sieci spoty godzące w kandydata Karola Nawrockiego i wyborców PiS. Zwracają uwagę, że fundacja korzysta ze środków spółek Skarbu Państwa. 

Poseł Michał Moskal zaapelował do Rafała Trzaskowskiego, by osobiście podpisał się pod zawiadomieniem, jeśli – jak twierdzi – nie ma nic wspólnego z działalnością fundacji. Trzaskowski w rozmowie w Kanale Zero podkreślał, że nie widział takich spotów i że jego żona nie ma związku z fundacją realizującą tę kampanię. Małgorzata Trzaskowska jest zatrudniona w firmie, należącej do Tomasza Kurzewskiego, związanego z "Twój głos jest ważny". 

Fundacja "Twój głos jest ważny” odpowiadała na krytykę, że kampania ma charakter satyryczny i służy promowaniu postaw proobywatelskich i prodemokratycznych. 


Okrzyki na miesięcznicy smoleńskiej

Podczas sobotnich obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się do protestów, które zakłócały uroczystość. Tłum skandował hasła „kłamca” i „będziesz siedział”, a niektórzy trzymali transparenty z napisem „kłamstwo smoleńskie”.

Kaczyński podkreślił, że to obecny rząd odpowiada za brak spokoju podczas obchodów. – My tutaj jesteśmy i będziemy przychodzić – zaznaczył. W wydarzeniu brali udział także Mateusz Morawiecki, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i inni politycy PiS.

Nowy papież gotów na dialog z Trumpem 

Amerykański kardynał Timothy Dolan, metropolita Nowego Jorku, w rozmowie z „La Stampą” ocenił, że nowo wybrany papież Leon XIV "zbuduje mosty” z każdym światowym przywódcą, w tym także z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Pochodzący z zakonu augustianów Leon XIV, wcześniej misjonarz w Peru, został określony jako człowiek "głębokiej wiary, zdolny do słuchania i zaangażowanego dialogu”. Kardynał Dolan dodał, że nowy papież może być połączeniem Benedykta XVI i Franciszka – łącząc solidną teologię z otwartością duszpasterską.   


Fot. "Koalicja chętnych" z Wołodymyrem Zełenskim, premier Donald Tusk po prawej stronie w trakcie rozmowy z Donaldem Trumpem/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj57 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (57)

Inne tematy w dziale Polityka