166 obserwujących
4995 notek
5027k odsłon
  1700   5

Program

Kaczyński jest dziś politykiem w stylu sekretarza politycznego sowieckiej partii komunistycznej; dostojny, niemrawy, otoczony wianuszkiem dworzan i ochroniarzy wypowiadających się półgębkiem. To, co zrobi, jest analizowane przez komentatorów; z gestów, z uśmiechów, grymasów [prof. Nałęcz. Wiadomo.co].

Jego przeciwieństwem jest Donald Tusk. Sprężysty, obyty, mówi po angielsku i niemiecku. Najważniejsze zaś, że ma jasny program dla opozycji, opisany we wczorajszej Polityce:

– Po pierwsze – odsunięcie PiS od władzy to program pozytywny, konkretny i skomplikowany. Dotyczy fundamentów państwa demokratycznego i praworządnego. ...Trzeba będzie uczciwie rozliczyć PiS z łamania prawa i z korupcji, a równocześnie zaproponować ich wyborcom polityczny pokój.

– Po drugie – przywrócenie stabilizacji finansowej, tak aby 500+ i generalnie pieniędzy Polaków nie zżarła inflacja. Nie można budować dobrobytu na długu i inflacji.

— Po trzecie – Polska przyszłości. Aktywna postawa wobec kryzysu klimatycznego i środowiskowego, szkoła, która nie jest ofiarą cyfrowej rewolucji, ale uczy, jak z niej mądrze korzystać, która da swoim uczniom kompetencje przyszłości. Sztuczna inteligencja, krótszy tydzień pracy, cyfrowo-zielona gospodarka.

— I po czwarte – odbudowa pozycji międzynarodowej Polski, czyli powrót do Unii, nowe relacje z USA i nowa polityka wschodnia.

Niczego tu już nie trzeba dodawać. Może tyle tylko, że wdrożenie programu Tuska nie powinno być odwlekane. I to się właśnie zaczyna urzeczywistniać.

Anna Kornacka z Porozumienia Prawicy została zdymisjonowana przez premiera. NiK kontroluje Fundusz Sprawiedliwości i przedstawia niezwykle krytyczny raport. Jeżeli się potwierdzą stawiane w nim zarzuty, zdaniem senatora Seweryńskiego z PiS minister Ziobro będzie musiał ustąpić. Nie da się wzorem Izby Dyscyplinarnej powołać jeszcze wyższej Izby Kontroli, sugerowanej przez Szkło Kontaktowe.

Koalicja się zatem sypie. Dobra zmiana jest w odwrocie. Im więc prędzej dojdzie do przyspieszonych wyborów, tym lepiej.


Lubię to! Skomentuj148 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka