165 obserwujących
4822 notki
4914k odsłon
  277   3

Tapirowanie

Pisali o swojej wyrazicielce, że zachowuje się jak baba z magla. Na dodatek przeżarta kłamstwem do szpiku kości. Trudno jednak chyba trafniej skomentować poczynania propagandy w ogóle. Wynika to też ze sposobu odwoływania się do wartości uznawanej za pierwszą, patriotyzmu. Ten bowiem, będąc w rzeczywistości przeciwieństwem nacjonalizmu, jest najbardziej zakłamywany.

Rzecz jest widoczna we wszystkich działaniach populistów. Nie tylko obecnych. Także w gestach. Należy też chyba do tego niedawne ofiarowanie zdjęć zniszczonej Warszawy unijnemu komisarzowi. Miałoby ono nawiązywać do przestrzegania praworządności. Wynikałoby z tego, że Unia, wymagając od nas przestrzegania naszej konstytucji, kontynuuje dziś dzieło Niemców sprzed trzech ćwierci wieku?

Nacjonalistycznie też, czyli antypatriotycznie brzmi wytykanie Belgii jej krótkiej jakoby państwowości. Miałoby to uzasadniać odmowę uznania racji, przedstawianych przez rzeczonego komisarza. Jest on bowiem narodowości belgijskiej. To by jakoś może legitymizowało porozumienie PiS-u z Salvinim. Może w pojęciu dobrej zmiany reprezentuje rzymskie prawo z powodu italskiej proweniencji?

W sumie więc inni mają się nam podporządkować, bo nie tylko starym jesteśmy narodem, ale klęski ponosiliśmy wielkie? Kto i co nas do nich doprowadziło, nie ma już znaczenia?

Za puentę mogą posłużyć słowa Andrzeja Ledera, który wprawdzie przy innej okazji, ale w skojarzeniu z przytoczonymi zdarzeniami również trafnie pisze, że obecne ...pseudo-patriotyczne wzmożenie jest oparte na kłamstwie. (...) Tak jak istnieje wojna hybrydowa, tak istnieje hybrydowe kłamstwo.

Podobnie więc jak w maglu. Tam logika też może być hybrydowa.


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka