166 obserwujących
4945 notek
4998k odsłon
  401   2

Tarczownicy

Atak na portfel suwerena nie może być zapomniany

PiS musi wprowadzić kolejną tarczę, antynowoładową. Nie ma rady. Okazuje się, że zwalcza inflację, obniżając zarobki pracownikom budżetówki. Wołają o ochronę nie tylko ci, którzy już doświadczyli dobrozmiennej szczodrości, nauczyciele, policjanci i pielęgniarki, ale również państwowi górnicy. Ci ostatni blokują tory między swoimi zakładami a elektrowniami, czyli głównymi nabywcami ich drogiego węgla.

Polska ma być jednolita etnicznie. Takie dążenie ujawnił prominentny członek rządu. Wprawdzie wyraził to w innym kontekście, ale jednak. Od dawna nacjonaliści przekonują, że pozbycie się obcych uwolni kraj od wyzysku. Wszak nie oszukuje się rodaka. Stąd właśnie jest ich hasło, że Polska dla Polaków.

Wygląda więc to tak, jak by część naszej społeczności uznawała za obce rządy, dopuszczające do inflacji. Trudno też o lepszy wniosek od tego, że PiS znowu wpadł we własne sidła, eliminując inteligentów ze swoich szeregów. Z nimi wprawdzie nie dałoby się tak gruntownie tarzać we władzy, aliści to właśnie jest powodem obecnych kłopotów partii wartości.

Kiedy wartością jest wzorzec stosowany do oceny zdarzeń, to mamy tu również podstawowy powód, dla którego mamy tak silne spory. Dla jednych ważna jest wolność od niepotrzebnego nadzoru państwa, a dla drugich konieczność podporządkowania się jego nakazom we wszystkich dziedzinach, także światopoglądowych. Nie możemy więc się dziwić sile podziałów.

Jeżeli jeszcze władza uzurpuje sobie prawo do decydowania o tym, kto jest prawomyślny, mamy komplet powodów do kłopotów. Pojawią się nawet, jak by za pomyłki w przepisach, uchwalanych naprędce, jedynie słuszni ignoranci mieli być ukarani.

Uderzenie bowiem w finanse socjalnego suwerena kończy jego uległość wobec wodza. To gorsze od zbrodni, to błąd [Talleyrand].

Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka