157 obserwujących
4333 notki
4482k odsłony
466 odsłon

Odmienność

Wykop Skomentuj57

Mimo prawomocnego orzeczenia NSA kancelaria Sejmu dotąd nie ujawniła list poparcia członków neo-KRS. Jej przedstawiciele argumentują, że jest jeszcze czas do upływu dwóch tygodni od otrzymania uzasadnienia. A w ogóle, to wyrok jest sprzeczny z obowiązkiem ochrony danych osobowych. Wicemarszałek zaś Wysokiej Izby, nazywanej też świątynią prawa nie jest przekonany o konieczności aż takiego negliżowania procedury.

Dystrybutor gazety z naklejkami “Strefa wolna od LGBT” wbrew postanowieniu sądu nie zaprzestanie dostarczania inkryminowanych nalepek do punktów sprzedaży, nie ma bowiem takiego polecenia od dostawcy. O zakazie dowiedział się z mediów, a te, jak może dystrybutorom bardziej wiadomo, nie są miarodajne.

Równość wobec prawa jest u nas dość specyficzna. Dostojnik wraz z rodziną korzystał z rządowego samolotu. Koszta przelotów się od tego nie zmieniły, ale gdyby za to nie zapłacił, przychód rządowej floty by zmalał z powodu utraconych korzyści. Nikt też by nie zapłacił podatku od ich uzyskania. Wspomniany już wicemarszałek szacownej Izby uważa, że nie stałoby się nic nadzwyczajnego. Szum medialny jednak tu miał konsekwencje. Dostojnik zapłaci za loty rodziny, ale… instytucjom dobroczynnym.

Praworządność to przestrzeganie prawa przez wszystkich. Nade wszystko zaś oznacza jego respektowanie przez organy władzy. Mamy więc oczywiste powody podejrzewać, że zarówno w pierwszym jak i drugim sensie nie jesteśmy specjalnie praworządni. Więcej, wyraziciele instytucji rządowych wypowiadają kwestie, które w kontekście praworządności można uznać niestosowne.

W krajach rządzonych przez komunistów fakty są nieprzejrzyste. Interpretacje mogą okazać się bliższe prawdy niż same doświadczenia empiryczne — pisał Leopold Tyrmand jeszcze w sześćdziesiątych latach ubiegłego wieku.

Niezupełnie miał rację. Chyba nie tylko w państwach rządzonych przez komunistów.


Wykop Skomentuj57
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka