158 obserwujących
4262 notki
4407k odsłon
1766 odsłon

Nierzeczywistość

Wykop Skomentuj77

Wedle Newsweeka dobra zmiana złamała 13 artykułów Konstytucji, które pismo wylicza łącznie z uzasadnieniem. Bogusław Grabowski uważa budżet zaproponowany na przyszły rok za bezczelny, bo zaniża wydatki a wieloletnie podatki od składek emerytalnych zalicza do przyszłorocznych dochodów. W rezultacie zabraknie w nim co najmniej dwudziestu miliardów złotych nawet jak się nadal nie dofinansuje ochrony zdrowia i oświaty.

To krytyczne doniesienia tylko z wczoraj, z jednego dnia, z zakresu prawa i gospodarki, najbardziej wrażliwych dziedzin dla pomyślności państwa. Trudno bowiem prowadzić interesy tam, gdzie mogą być łamane reguły prawne i podstawy finansowania są poddawane potrzebom propagandy.

Im bardziej się bowiem angażuje własny majątek, tym się to gorzej może skończyć w państwie niedemokratycznym. Dlatego właśnie władza zwalcza tam niezależnych bogaczy, ci bowiem są najmocniej zagrożeni jej poczynaniami i najczęściej przechodzą do opozycji. Rzecz zaś zawsze cieszy zawistników. I to mimo że prywatni przedsiębiorcy tworzą większość miejsc pracy. Obsadzone bowiem przez pociotków państwowe firmy dostarczają raczej środków do prowadzenia propagandy.

Jeżeli prawdziwe jest twierdzenie Machiavellego, że dobry człowiek musi przegrać w konfrontacji ze złym, wtedy rzeczywiście przewrotność musi być receptą na rządy. Nawet jednak zły władca nie powinien być rozrzutny, a jak ilustruje rzecz eufemizm “im się to po prostu należało”, w tym zakresie dobrej zmianie makiawelizmu przypisać się nie da. Dlatego pewnie musi ona nadrabiać udawaniem, że jest z gruntu moralna i sprawna.

Stąd mamy “bezczelny budżet” [Grabowski] i, jak zauważa Tomasz Lis, stwarzanie pozorów bilansowania się państwowych wydatków z dochodami, bo “my nie kradniemy”. Stąd też atak na sędziów, którzy są strażnikami prawa i mogą udaremnić skutki antykonstytucyjnych regulacji. Stąd ustawiczna nerwowość neo-elit i dzielenie Polaków na prawdziwych i drugi sort oraz gorliwe zaprzeczanie takiemu procederowi.

A jak to widzą Polacy? Sondaż panelu Ariadna dla portalu Ciekaweliczby.pl nie pozostawia wątpliwości. Polacy pod rządami PiS-u są dla siebie mniej życzliwi.

Jakoś więc nie bardzo to wszystko wychodzi. Coś nie tak z tą propagandą?

Wykop Skomentuj77
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka