Myśli z pierwszego tłoczenia
Muzeum Tortur Intelektualnych -- Ekspozytura na S24
56 obserwujących
1029 notek
852k odsłony
739 odsłon

Będzie wielki problem z wielkimi firmami internetowymi

Wykop Skomentuj13

Widzimy co się dzieje w internecie z firmami typu social media. Pojawiły się informacje, że polscy politycy (premier Morawiecki, pan Jaki i im wtórujący) zapowiadają podjęcie działań legislacyjnych mających na celu "obronę wolności słowa".

Kibicuję mocno tym zamiarom ale .... obawiam się, że będzie to tylko zapowiedź.

Proszę popatrzeć:

"Usługodawca powinien podlegać jurysdykcji państwa członkowskiego, w którym znajduje się jego główna siedziba, to znaczy w którym znajduje się siedziba lub siedziba statutowa usługodawcy, w których sprawuje się główne funkcje finansowe i sprawuje kontrolę operacyjną".

Skąd wytrzasnąłem ten tekst?

W połowie grudnia na stronach UE pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych - DSA (Digital Services Act). W zamiarach to rozporządzenie ma regulować zachowanie podmiotów internetowych w odniesieniu do szeroko rozumianego przetwarzania tzw. "treści niezgodnych z prawem".

Projekt rozporządzenia następująco definiuje pojęcie "treści niezgodnych z prawem":

"wszelkie informacje, które same w sobie lub przez odniesienie do działalności, w tym sprzedaży produktów lub świadczenia usług, są niezgodne z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego, niezależnie od dokładnego przedmiotu przedmiot lub charakter tego prawa"

Czy już wiecie Państwo, co to są treści niezgodne z prawem?

No, tyle samo będą widzieć w FB, TT i tym podobnych. A ponieważ będą odpowiadać za przetwarzanie (w tym udostępnianie) takich "treści niezgodnych z prawem" to co będą robić? Będą - bo takie uprawnienie daje im projekt rozporządzenia - ... cenzurować. Wyjdą przy tym z założenia, że ponieważ rozporządzenie przewiduje mechanizmy odwoławcze to niech się ludziska odwołują. Trochę to potrwa ...

Nie sądzę, aby w Polsce była - na przykład - główna siedziba TT w związku z czym nie spodziewam się wiellkiej skuteczności prawa stanowionego w Polsce.

Bardzo, ale to bardzo chciałbym się mylić ...


Miłej platformy mediów społecznościowych!

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka