16 obserwujących
353 notki
357k odsłon
  1140   0

Na skupie chryzantem rząd może zarobić nawet ok. 150 milionów.

I to bez wydawania nawet jednej złotówki z budżetu. Jak to możliwe?

Wystarczy przypomnieć sobie, że państwo jest w Polsce największym pracodawcą, zatrudniającym ok. 2 miliony funkcjonariuszy publicznych (np. sędziów, policjantów, wojskowych, prokuratorów), nauczycieli, lekarzy, strażaków i całej armii urzędników (np. NFZ, ZUS, Urzędy Skarbowe) otrzymujących wynagrodzenie z budżetu państwa. Wystarczy aby rząd zaapelował do swoich pracowników o wsparcie w tych trudnych  czasach, zgodnie z zasadą „wszystkie ręce na pokład” i zakup po atrakcyjnej cenie tych chryzantem, które rząd interwencyjnie skupi. Przecież każdy z tych urzędników na pewno jeździ na jakiś grób, a jeśli nie on to ma rodzinę, która to czyni. Tym bardziej, ze rząd będzie mógł zaproponować swoim pracownikom chryzantemy po dużo lepszej cenie niż by kupili pod cmentarzami. 

Według dostępnych informacji rząd zapłaci za chryzantemy maksymalnie cenę hurtową ok 11 zł/szt. W związku z powyższym mógłby bez problemu zaproponować swoim pracownikom ich odkupienie po np. 20 zł/szt, co jest bardzo atrakcyjną ceną.

Ponieważ rząd planował wydać 180 milionów na skup to po podzieleniu tej kwoty przez 11 zł daje ilość skupionych przez rząd ok. 16 mln sztuk chryzantem. Ponieważ rząd jak wspomniano wyżej zatrudnia ok 2 mln osób to na jedną osobę przypadałoby raptem 8 sztuk chryzantem do kupienia. To przy zarobkach tych osób jest kwotą praktycznie niezauważalną. 

Technicznie można to zrobić w naprawdę bardzo prosty sposób. W poszczególnych instytucjach , zatrudniających osoby na państwowych posadach sporządzić listę, umieszczoną an serwerze ( np. w pliku excel), gdzie każdy zatrudniony mógłby wpisywać ile sztuk chryzantem che zakupić. Na określony dzień pod urząd podjechałby sprzedawca chryzantem i każdy by sobie zamówioną ilość odebrał.

Kwoty zakupu przez poszczególne osoby zostałyby im np. potrącone z następnej pensji. Przy założeniu prawie 100 % obecności w projekcie rząd mógłby zarobić na czysto nawet ok. 150 mln złotych. Jest interes?

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka