21 obserwujących
367 notek
368k odsłon
  1038   1

Wstrzymane operacje planowe - 200 000 Polaków w bardzo trudnej sytuacji.

Mija blisko miesiąc od decyzji rządu o wstrzymania planowych przyjęć do szpitali w celu wykonania diagnostyki, zabiegów lub operacji.
1.  Ilu chorych Polaków to bezpośrednio dotknęło ?
2. U ilu z tych, których to dotknęło brak opieki zdrowotnej już spowodował konsekwencje w postaci pogorszenia stanu zdrowia ze zgonem włącznie lub w przyszłości takie skutki spowoduje?
3. Ile łóżek zwolniło się w szpitalach z tego tytułu ?
4. Dlaczego wstrzymano planowe przyjęcia do szpitali w celu wykonania diagnostyki, zabiegów i operacji?

....................................................................................................................................
Ad1. W Polsce wykonuje się szacunkowo ok. 2,2-2,5 zabiegów i operacji rocznie, czyli ok. 200 tys. miesięcznie. Liczba hospitalizacji z powodu wykonania diagnostyki jest niewiadoma.
Ad 2. Takich danych i szacunków rząd nie podaje.
Ad. 3 . Ok 30 tys., a po dodaniu zwolnionych łóżek przez pacjentów na innych oddziałach niż zabiegowe, gdyż tam również nie przyjmuje się pacjentów, chyba że stan ich zagraża życiu, liczbę zwolnionych łóżek można wydaje się szacować na 50  - 70 tys. Po dodaniu tej liczby do zwykle wolnych ok. 70 tys.  łóżek w polskich szpitalach i odjęciu ok. 30 tys. łóżek zajętych przez pacjentów z Covid można szacować, że na łączną liczbę ok. 200 tys. łóżek w polskich szpitalach ok. 90-110 tys., czyli w przybliżeniu 50% łóżek obecnie stoi pustych.
Ad.4 Oficjalnym powodem była konieczność zapewnienia wolnych łóżek pacjentom chorym na Covid-19, czyli w domyśle brak wolnych łóżek w polskich szpitalach.
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,trzecia-fala-epidemii--nfz-zaleca-zawieszenie-zabiegow-planowych,artykul,08021022.html


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo