Statystyk Statystyk
345
BLOG

Prosta analiza skuteczności tzw. „szczepionek przeciw Covid-19” wg. danych z MZ

Statystyk Statystyk Społeczeństwo Obserwuj notkę 20

W wywiadzie z 5 listopada Minister Niedzielski podał, że cytat „Uwzględniając krótszy okres, ostatni czas udział osób zaszczepionych w hospitalizacjach i zgonach jest rzędu 20-30 proc”. Dzięki tej informacji oraz danych o zarażeniach, hospitalizacjach i zgonach można po okresie 3 tygodni od dnia wywiadu spróbować oszacować skuteczność tzw. „szczepionek przeciw Covid-19” w Polsce.

Analiza jest w sumie bardzo prosta i opiera się oczywistym założeniu, że :

1. jeśli przed 5 listopada według Ministerstwa Zdrowia udział tzw. „zaszczepionych” w hospitalizacjach i zgonach był 20 -30 % (średnio 25 %), to nadal nie jest mniejszy.

oraz na :

2. porównaniu danych o tzw. „epidemii” z roku 2020 – gdy procent tzw. „wyszczepionych przeciw Covid-19” w Polsce wynosił „0” ( słownie zero procent) oraz danych z roku 2021, kiedy ten procent wynosi ok. 60 %, bez uwzględnienia ok. 3 milionów tzw. „ozdrowieńców”, którzy prawdopodobnie też tylko w pewnym procencie są „wyszczepieni”. Ale, zeby nie zagmatwywac do dalszej analizy przyjmiemy 60 % tzw. „wyszczepionych”.


Analiza :

Jeśli spojrzymy na wykresy fali z jesieni 2020 i fali obecnej

https://www.google.com/search?client=opera&q=liczba+zachorowań+covid+polska&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

https://www.google.com/search?client=opera&q=liczba+hospitalizacji+covid&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

, to łatwo zauważymy, że

1. prawdopodobnie dzięki pięknej pogodzie w tym roku fala obecna przyszła później o ok. 10-14.

2. Kształt wykresów jest bardzo zbliżony i liczba zarażeń, hospitalizacji i zgonów po uwzględnieniu opóźnienia fali w roku 2021 jest praktycznie identyczna, jak w roku 2020.

Dane (rządowe) z punktu nr 2 powyżej wydają się więc wskazywać, że fakt tzw. „wyszczepienia” 60 % Polaków nie ma istotnego wpływu na ogólną liczbę, zarażeń, hospitalizacji i zgonów z powodu Covid-19, czyli, ze tzw. „szczepionki” są praktycznie nieskuteczne w zapobieganiu zarażeniom, hospitalizacjom i zgonom. Ale w wywiadzie z dnia 5 listopada Minister Niedzielski stwierdził, że tzw. „wyszczepienie” ma i to olbrzymi wpływ, gdyż według niego 60 % wyszczepionych” odpowiada za tylko ok. 25% hospitalizacji i zgonów, a to oznacza, że 40% „niewyszczepionych” musi odpowiadać za pozostałe ok. 75 %.

Czy jest wobec tego możliwe, że dane procentowe, podane przez Ministra Niedzielskiego są poprawne ?

Matematyka odpowiada, że, tak, jest to możliwe. Kiedy wobec tego Minister Niedzielski może mieć rację ?


Stosunkowo łatwo to policzyć :

1. W 2020 roku procent „wyszczepienia” wynosił „0” (zero procent). Z tego wynika oczywisty wniosek, że 100 % hospitalizowanych i zmarłych w 2020 roku to byli tzw. „niewyszczepieni”.

2. Przypomnijmy teraz, że według wykresów i danych rządowych, liczby hospitalizacji w 2021 ( nazwijmy ją LH21) oraz zgonów w 2021 ( nazwijmy ją LZG21) są praktycznie identyczna jak w 2020 (nazwijmy je odpowiednio LH20 i LZG21)

Mamy więc 2 równości :

LH20 = LH21

LZG20 = LZG21

Według Ministra Niedzielskiego 40 % „niewyszczepionych” odpowiada za 75% LH21 i LZG21. A ponieważ LH21=LH20 i LZG21=LZG20,  to oznacza, że statystyczny „niewyszczepiony” Polak musi mieć w roku obecnym aż 75%/40% -1 = 87,5% wyższe prawdopodobieństwo hospitalizacji i/lub zgonu z powodu Covid-19, niż miał statystyczny „niewyszczepiony” Polak w 2020.

Z wyżej wymienionej analizy wydają się wynikać 2 główne wnioski :

1. Jeśli podane przez Ministra Niedzielskiego procenty są poprawne, to tegoroczna mutacja wirusa jest aż o 87,5% bardziej groźna jeśli chodzi o ciężki przebieg, mierzony procentem hospitalizacji oraz zgonów dla tzw. „niewyszczepionych” Polaków niż mutacja dla „niewyszczepionych” Polaków w roku 2020. Byłby to swoisty fenomen statystyczny i sensacja na światową skalę, gdyż w żadnym kraju nie zanotowano istotnego wzrostu procentu hospitalizacji i zgonów w porównaniu z rokiem 2020 i według naukowców tegoroczna mutacja, choć podobno bardziej zaraźliwa jest praktycznie identyczna pod względem „groźności”, mierzonej hospitalizacjami i śmiertelnością z mutacją z roku 2020.

2. Z wniosku nr 1 powyżej wynika wniosek nr 2, że, jeśli Polska nie jest wyjątkowym fenomenem statystycznym na mapie świata, to dane, przekazane w dniu 5 listopada przez Ministra Zdrowia, pana Adama Niedzielskiego, że 40% tzw. „niewyszczepionych” odpowiada za 75% hospitalizacji oraz zgonów nie mogą być prawidłowe.

c.b,d.u

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Minister-tlumaczy-dlaczego-rzad-nie-wprowadza-obostrzen-8218849.html


Statystyk
O mnie Statystyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo