5 obserwujących
78 notek
38k odsłon
144 odsłony

Bogu i cesarzowi

Wykop Skomentuj10

To będzie krótka opowieść o pamiątkach po pierwszych chrześcijanach. A zaliczają się do nich tablice nagrobne w katakumbach Rzymu i sygnety.

Oto jedna z najstarszych chrześciajńskich tablic nagrobnych datowana na II/III wiek naszej ery.

image 

Jak widać mamy tu dwie ryby i kotwicę oraz słowo ΙΧΘΥΣ (ichthys), akrostych złożony z pierwszych liter słów Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel.  Z czasem pojawiają się nowe symbole jak grecki monogram  ☧ (Chi-Rho) połączone litery X i P oznaczający Chrystusa, co widać na poniższym przykładzie.

image

Właśnie ta symbolika jest dominująca ponad wszelkimi innymi w ciągu pierwszych 300 lat chrześcijaństwa. Zarówno na płytach nagrobnych jak i na sygnetach. Poniżej rysunki z katalogu Garrucciego z 1882 roku sygnetów chrześcijańskich z II/III wieku. Rysunki bowiem fotografii jeszcze nie było w masowym użyciu.

imageimage

No to skoro mamy symbolikę boską to czas na cesarską. Oto moneta pogromcy Żydów, zdobywcy Jerozolimy, który zburzył Drugą Świątynię, spalił święte księgi i zakończył starożytny judaizm - Tytusa Flawiusza. 


image

A tu jego ojca, cesarza Wespazjana, który zaczął tłumienie powstania żydowskiego w 67 roku. 

image

 Ryba i kotwica. Delfin i kotwica. Trochę to dziwne aby prześladowani chrześcijanie przyjęli pogańską symbolikę związaną z cesarstwem. Jakiś zadziwiający syndrom sztokholmski.

Kim zatem byli pierwsi chrześcijanie?

Czy rzeczywiście byli prześladowani? 
Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo