6 obserwujących
4 notki
41k odsłon
  220   1

Krajowy Plan Odbudowy bez funduszy.

Kiedy w końcu czerwca wybrałem się na rozprawę Watchdog kontra Lux Veritatis to przede wszystkim planowałem skonfrontować to co sam usłyszę i zobaczę z późniejszymi relacjami różnych mediów. Tak dla samego siebie. Ale dziś okazało się, że ta lokalna sprawa o dostęp do informacji publicznej może mieć znaczące reperkusje na poziomie międzynarodowym.

Otóż tak się złożyło, że w 9 dni po tej rozprawie, która odbyła się na Kocjana, na Woli w Warszawie,  Komisja Europejska wstrzymała fundusze mające sfinansować Węgrom ich plan odbudowy. Powód? Brak ochrony anty-korupcyjnej, brak niezawisłego sądownictwa i uchylenie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

No to, Houston mamy problem.

W ciągu ostatnich 5 lat prokuratura :

1. raz odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko Lux Veritatis o nieudzielenie informacji publicznej , 

2. zmuszona przez sąd wszczęła postępowanie a następnie umorzyła dwukrotnie

3. próbowała nie dopuścić do rozprawy 

4. próbowała wykluczyć sędziego na ostatniej rozprawie

W marcu tego roku nowo powołana Pierwsza Prezes SN skierowała zapytania do TK o konstytucyjność ustawy o dostępie publicznym.

A wszystko to w sprawie zakonnika, któremu rządzący przelali może 325 milionów, a może bez kozery powiem 1500 milionów. Bo kto to wie? Przecież to na tacę, nie trzeba się tłumaczyć. To nie moje stanowisko tylko trawestacja stanowiska ojca Tadeusza.

I tak niefortunnym zbiegiem wydarzeń KE dostała do ręki świeżutki jak bagietka z piekarni czysty i klarowny przykład skuteczności polskich rozwiązań w zakresie jawności wykorzystania środków publicznych, oraz skuteczności aparatu antykorupcyjnego.

No to może po to był ten TVN.Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka