5 obserwujących
79 notek
39k odsłon
205 odsłon

Quo vadis? A coś podpalić.

Wykop Skomentuj

"Iudaeos impulsore Chre(i)sto assidue tumultuantis Roma expulit " 

Cesarz Klaudiusz w roku 49-tym lub 50-tym wygnał Żydów z Rzymu bo podżegani przez jakiegoś Chry(e)stusa ciągle wywoływali zamieszki. 

Oczywiście napisano książki o tym jednym zdaniu ze Swetoniusza, którego dzieła w oryginale oczywiście nie mamy. Kopie zaczynają się od IX wieku w górę. Nie wiemy czy mamy tu osobę przedstawianą imieniem Chrestos czy tytułem Chrystus albo jeszcze na odwrót. Ale mamy mesjańskiego rewolucjonistę popieranego przez tłum. 

Podobnie jest w innych miastach gdzie Żydzi stanowią znaczny odsetek ludności. Ultranacjonaliści żydowscy wzywają do oczyszczenia, pogonienia cudzoziemskich żon i podburzają tłumy do występowania przeciw Grekom i poganom, stale ich obrażających  i naśmiewających się z narodu wybranego. Na podstawie Biblii rebelianci wywodzą, że właśnie zaraz ma się pokazać Mesjasz/Chrystus , Big Boss The Winner, który pogoni kota Grekom i Rzymianom i Naród Wybrany zatriumfuje. Zaczęli gdzieś na początku naszej ery. Czyli około 30 lat przed Jezusem.

W Aleksandrii gdzie żyje więcej Żydów niż w całej Palestynie i Jerozolimie, grecka rada miejska i ratusz muszą uciekać w krzaki. Pierwszym razem za Kaliguli po tym jak jego urzędnicy próbowali wstawić posąg cesarza do żydowskiego przybytku. Antiochia zostaje podpalona przez Żydów. Tak twierdzą, Grecy którzy w zamian rewanżują się pogromem.

Na Cyprze i w Libii  żydowscy powstańcy dokonają takich rzezi gojów że senat będzie musiał znaleźć rozwiązanie jak zaludnić ponownie te tereny.

Jest to stulecie konfliktu żydowskiego, motywowanego religijnie i nacjonalistycznie, nie tylko w Palestynie ale wszędzie. Mamy ISIS w wersji żydowskiej 2000 lat temu na terenie cesarstwa w 3 najważniejszych ośrodkach miejskich i w Lewancie, spichlerzu państwa.

No i teraz Wielki Pożar Rzymu w 64-tym, na 2 lata przed wojną żydowską (sic!).  I 14 lat po tym jak Chrestosa i wszystkich Żydów wygonił Klaudiusz. Pożar strawił większość miasta i był katastrofą, również finansową. Ewidentnie podpalenie - już ugaszony wzniecany był parokrotnie.

Rzymianie oskarżyli Nerona. Ci co umieli pisać ewidentnie go nie lubili a ciemny lud ponoć go uwielbiał. 

Neron oskarżył chrześcijan. Wiemy to ze świadectw spisanych 50 lat po fakcie, zapomnianych na 300 lat i przytoczonych przez Euzebiusza. Nawet ewangelie nie były jeszcze spisane kiedy ktoś metodycznie podpalał Rzym. Paweł dopiero co skończył pisać listy.

No to których chrześcijan? 

Tych, którzy są wojowniczymi nacjonalistami wybranymi przez Boga i których jest już tylu, że stanowili problem 14 lat wcześniej?

Czy tych pawłowych co to mają być posłuszni władzy, nie wywyższać się, promować uniwersalizm, płacić podatki i kochać cesarza? 

No to stawiam tezę, że cesarz ich nie rozróżniał, bo tych pierwszych było tak dużo, że ci drudzy ginęli w tłumie. To po pierwsze primo.

A po drugie primo - jeśli ktoś podpalił Rzym to albo polityczna konkurencja aby wykończyć Nerona, albo ktoś kto jak bin Laden chciał upokorzyć mocarstwo.


2 lata później w Judei wybucha powstanie nacjonalistycznych Żydów, zelotów i sekariuszy wszelkiej maści. Przegięli, imperium straciło cierpliwość. Nero wysyła Wespazjana.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo