0 obserwujących
425 notek
257k odsłon
  410   0

Bronisław Komorowski POdpisał . . .

 

 

Bronisław Komorowski podpisał oprotestowaną nowelizację ustawy dot. drastycznych podwyżek opłat za koncesje. To cios w TV Trwam

 

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o radiofonii i telewizji, określającą m.in. maksymalne stawki opłat za koncesje radiowe i telewizyjne. Gdy wejdzie w życie, KRRiT będzie mogła ogłosić konkurs na kolejne miejsca na multipleksie naziemnej telewizji.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o rtv w pierwszej połowie października; Senat, z którego inicjatywy ona powstała, nie zgłosił do niej poprawek. Prezydent podpisał ustawę w poniedziałek, we wtorek poinformowano o tym na jego stronie internetowej.

W noweli określono m.in. maksymalną wysokość opłat za udzielenie koncesji. Np. w przypadku naziemnego rozpowszechniania programu telewizyjnego, zarówno analogowego, jak i cyfrowego - na multipleksie - będzie to blisko 25,9 mln zł(ostatnie nadajniki analogowe mają być wyłączone do końca lipca 2013 r.). Określona w noweli opłata za koncesję na nadawanie analogowego programu radiowego to ponad 12,3 mln zł, a w przypadku nadawania cyfrowego na multipleksie - połowa tej kwoty. Opłaty za koncesje są niezależne od rocznych opłat za prawo do dysponowania daną częstotliwością.

Obniżenia maksymalnej stawki opłaty za koncesję domagał sie m.in. nadawca TV Trwam - fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka.Będzie ona ubiegać się o miejsce na multipleksie w konkursie, który KRRiT ma ogłosić przed końcem tego roku. Dotąd Krajowa Rada nie mogła tego zrobić - przeszkodą był fakt, że przepisy dotyczące opłat za koncesje straciły moc.

Przepisy te przestały obowiązywać w sierpniu br. na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. TK ocenił, że kwestie związane z daniną publiczną, a za taką należy uznać opłatę koncesyjną, powinny zostać uregulowane w ustawie, a nie - jak zostało to zrobione - w rozporządzeniu KRRiT. Trybunał zaznaczył wówczas, że w ustawie brak kryteriów, w oparciu o które miałaby być uregulowana wysokość opłat.

Zakwestionowany przepis ustawy o rtv upoważniał KRRiT do ustalenia wysokości opłaty za udzielenie koncesji oraz fakultatywnie do określenia podmiotów zwolnionych od tej opłaty. Konstytucja stanowi zaś, że "nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatku następuje w drodze ustawy". Trybunał dał ustawodawcy rok na uchwalenie nowych przepisów.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Koncesje radiowe wzrosną aż dziesięciokrotnie, a stawki na multipleksie cyfrowym ponad 40-krotnie.

 

CZYTAJ TAKŻE: Rząd znalazł sposób na złamanie Radia Maryja i TV Trwam? Sejmową większością przegłosował wprowadzenie drakońskich opłat

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Senat podtrzymał drastyczne podniesienie opłat za koncesje radiowe i telewizyjne

 

Źródło.: wpolityce.pl/wydarzenia/39597-bronislaw-komorowski-podpisal-oprotestowana-nowelizacje-ustawy-dot-drastycznych-podwyzek-oplat-za-koncesje-to-cios-w-tv-trwam

 

 

 

 

 

 

 

 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale