www.solidarnosckatowice.pl
www.solidarnosckatowice.pl
Stowarzyszenie Pokolenie Stowarzyszenie Pokolenie
518
BLOG

Program Obchodów 30. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego

Stowarzyszenie Pokolenie Stowarzyszenie Pokolenie Kultura Obserwuj notkę 2

                                 

Program Obchodów 30. Rocznicy Wprowadzenia StanuWojennego i Wydarzeń Grudnia 1981

 

1.          Ogólnopolski konkurs historyczny dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z konferencją metodyczna dla nauczycieli poświęcone XXX rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - przygotowane przez Sekcję Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Konkurs rozpoczął się we wrześniu b.r. Finał konkursu odbędzie się w Katowicach 14-15 grudnia b.r.

2.          Produkcja filmu dotyczącego wydarzeń pierwszych dni stanu wojennego w Hucie Katowice.

3.          VII Rajd Turystyczno-Historyczny Szlakiem Pamięci - dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego - poświęcony strajkom stanu wojennego i internowanym.

4.          9 XII – promocja wydawnictw IPN na temat stanu wojennego; w tym książek: Jarosława Neji Grudzień 1981 w województwie katowickim, Jarosława Neji i Andrzeja Sznajdera 14 dni pod ziemią. KWK Piast w Bieruniu 14-28 grudnia 1981 r. (drugie wydanie), albumu Idą pancry na „Wujek” (drugie wydanie) - siedziba Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność‎ w Katowicach, ul. Floriana 7.

5.          12-13 XII – koncert w Teatrze Śląskim, wystąpią: Jan Pietrzak, Dominika Świątek oraz Leszek Kołakowski. Po koncercie od godziny 00.00 na schodach teatru nastąpi odczytanie listy osób zabitych i represjonowanych w województwie śląskim w okresie stanu wojennego.

6.          12 XII - godz. 22.00 - 13 XII godz. 6.00 Godzina milicyjna - przegląd filmów o tematyce związanej z wydarzeniami roku 1981 w kinie studyjnym Światowid.

7.          13 XII – Zabrze – Zaborze - uroczysta Msza Święta w intencji prześladowanych podczas stanu wojennego.

8.          13 XII - godz. 18.00 - Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego koncelebrowana. Po mszy odbędzie się uroczysty koncert NOSPR wraz z Chórem Filharmonii Śląskiej i Chórem Camerata Silesia w Archikatedrze Chrystusa Króla. W programie III Symfonia Ludviga van Beethovena i „Exodus” Wojciecha Kilara.

9.          14 - 15 XII – Ogólnopolska Konferencja Naukowa:

Dzień Pierwszy - Strajki grudniowe 1981 r. w województwie katowickim. Geneza. Przebieg. Konsekwencje. Refleksje uczestników – Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Dzień Drugi - Internowani i uwięzieni w stanie wojennym 1981–1983 – Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu. Na zakończenie konferencji zespół Camerata Silesia wykona Requiem Andrzeja Siewińskiego.

Konferencji drugiego dnia towarzyszyć będzie podziemna rekonstrukcja strajku w Kopalni Piast.

10.       15 XII - Regionalne obchody w Jastrzębiu Zdroju. Głównym wydarzeniem obchodów będzie   rekonstrukcja pacyfikacji Kopalni Manifest Lipcowy przez oddziały ZOMO.

11.       16 XII – Msza Święta w Kościele Podwyższenia Krzyża w intencji poległych górników.

Po mszy widowisko multimedialne „16.12.81” realizowane pod Krzyżem Kopalni Wujek. Widowisko będzie transmitowane przez Program 1 TVP.

12.       17 XII - Spodek. Koncert „Droga do wolności”.

13.       17 XII – Regionalne obchody w KWK Piast.

14.       18 XII - Regionalne obchody w KWK Ziemowit.

15.       22 XII - Regionalne obchody w Hucie Katowice.

Wydarzenia towarzyszące:

16.       Ogólnopolska akcja promująca Obchody (prasa ogólnopolska i regionalna, outdoor, telewizja ogólnopolska i regionalna).

Pozostałe wydarzenia organizowane przez IPN Oddział Katowice:

17.       Wystawa 586 dni stanu wojennego prezentowana będzie w grudniu 2011 r. (w pięciu kopiach).

18.       Prezentacja wystawy „KWK Wujek’81 w fotografii archiwalnej”. We współpracy (i na zaproszenie) Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach w 16 aresztach i zakładach karnych na terenie województwa śląskiego odbędą się prezentacje wystawy połączone z prelekcjami na temat pacyfikacji w KWK Wujek 16 grudnia 1981 r.

19.       Wystawa Strajk – Porozumienie – Związek – prezentacja w kościele Podwyższenia Krzyża w Katowicach przy ul. Pięknej (grudzień).

20.       Plansza edukacyjna Stan wojenny w Polsce 1981-1983.

21.       W ofercie edukacyjnej OBEP Katowice umieszczono następujące propozycje lekcji i warsztatów dla uczniów: ZOMO ruszyło! – 16 grudnia 1981 r. na kopalni „Wujek” – 4-godzinne warsztaty odbywające się w Izbie Pamięci KWK „Wujek” (aktualnie przyjęto zgłoszenia 2 grup), Prawo i bezprawie stanu wojennego (aktualnie przyjęto zgłoszenia 2 grup), Jak wprowadzono stan wojenny w województwie częstochowskim?

22.       We współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach zaplanowano serię warsztatów pt. Stan wojenny w województwie katowickim.

 

Nasze szeregi tworzą ludzie różnych profesji i zawodów. Są wśród nas dziennikarze, politycy, adwokaci, działacze społeczni, twórcy kultury i sztuki – ludzie kreatywni których połączyło przywiązanie do konserwatywnego systemu wartości. Wierni tym wartościom wspieramy wszystkie inicjatywy promujące ideę wolnego społeczeństwa, obronę mechanizmów gospodarki wolnorynkowej oraz poszanowanie dla tradycji i kultury narodowej. Wywodzimy się z różnych grup i środowisk jednak większość z nas swoją pierwszą społeczną działalność prowadziła w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. To właśnie tam formował się światopogląd wielu z naszych członków. To właśnie tam nabywaliśmy pierwszych doświadczeń.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura