Na planie zdjęciowym
Na planie zdjęciowym
Stowarzyszenie Pokolenie Stowarzyszenie Pokolenie
555
BLOG

„Za Wolność - 1863” - hip-hopowe widowisko

Stowarzyszenie Pokolenie Stowarzyszenie Pokolenie Kultura Obserwuj notkę 1

 „Za Wolność - 1863” - hip-hopowe widowisko
w 150. rocznicę Powstania Styczniowego

Niecodzienne widowisko poświęcone Powstaniu Styczniowemu z udziałem rapujących artystów: Tadka Firmy Solo, Hemp Gru, Pięć Dwa Dębiec i innych, a także Pawła Kukiza, Janusza „Yaniny” Iwańskiego i zespołu Luxtorpeda - zostanie zaprezentowane 1 lutego w Sosnowcu. Patronat nad koncertem objął prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście weźmie udział w obchodach rocznicowych w Sosnowcu.

Całość przygotowana została przez Stowarzyszenie Pokolenie. Autor scenariusza i reżyser Łukasz Kobiela zapowiada, że nowoczesna forma koncertu połączona z atrakcyjnymi wizualizacjami ma stanowić odejście od powszechnie produkowanych „akademii ku czci”.

W kolejnych częściach koncertu, który rozpocznie się o godzinie 12.00 w hali Expo Silesia w Sosnowcu, zostanie „wyrapowana” historia Powstania począwszy od manifestacji patriotycznych z 1861 roku, branki do wojska carskiego, ogłoszenia manifestu Komitetu Centralnego Narodowego, walk, pierwszych sukcesów, a następnie porażek i represji. Finałowa sekwencja nawiązuje do odzyskania niepodległości w roku 1918, poszanowania i czci jaką II Rzeczpospolita otaczała byłych powstańców jako ojców niepodległości.

Nie przypadkiem koncert ma miejsce w Sosnowcu. To właśnie tutaj 6 lutego 1863 roku doszło do potyczki, w wyniku której oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego odniósł zwycięstwo nad przeważającymi siłami rosyjskimi. Doprowadziło to do całkowitego wyzwoleniai proklamowania na tych terenach władzy Rządu Narodowego, co było nie tylko bardzo ważnym sukcesem militarnym, ale także propagandowym. Wolny przez dwa tygodnie skrawek Polski, był jedynym, tak dużym, niepodległym obszarem, na którym władzę sprawował Rząd Narodowy.

Wykonawcom grającym wyłącznie "na żywo" będą towarzyszyć wizualizacje, na które złożą się wyprodukowane z rozmachem sekwencje filmowe odtwarzające wydarzenia okresu powstania, a także materiały archiwalne: ryciny, fotografie i autentyczne dokumenty filmowe. Obrazy te, wyświetlane na olbrzymim ekranie za plecami artystów stanowić będą "żywą scenografię" oraz uzupełniać i wzmacniać przekaz słowno-muzyczny.

W widowisku wystąpią Tadeusz „Tadek” Polkowski, Pięć Dwa Dębiec, DJ Haem, Hemp Gru, Bas Taipan, a także Paweł Kukiz i Luxtorpeda. Artyści zaprezentują pieśni pochodzące z okresu Powstania Styczniowego w nowych współczesnych aranżacjach, a także utwory własne i specjalnie stworzone na potrzeby koncertu. Stworzą niecodzienne zestawienia, a towarzyszyć im będzie zespół kierowany przez instrumentalistę, aranżera i kompozytora Janusza „Yaninę” Iwańskiego. Całość zostanie zarejestrowana, a następnie wyemitowana przez TVP. 

- Widowisko jest skierowane do młodych ludzi i ma stanowić swoistą lekcję historii – mówi Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie. Bardzo dobrze współpracuje się nam z władzami Sosnowca, które są współorganizatorami wydarzenia. Jesteśmy mile zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Na koncert wybierają się zarówno zorganizowane grupy z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, jak też Sławkowa, Katowic Jastrzębia i Wodzisławia Śląskiego - dodaje.

Galeria zdjęć z planu filmowego

Koncert „Za Wolność - 1863”. Sosnowiec, Hala Expo Silesia, 1 luty godzina 12. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Organizator: Stowarzyszenie Pokolenie. Współorganizacja: Miasto Sosnowiec, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury. Partner: BZ WBK. Patron medialny: TVP 1.


Nasze szeregi tworzą ludzie różnych profesji i zawodów. Są wśród nas dziennikarze, politycy, adwokaci, działacze społeczni, twórcy kultury i sztuki – ludzie kreatywni których połączyło przywiązanie do konserwatywnego systemu wartości. Wierni tym wartościom wspieramy wszystkie inicjatywy promujące ideę wolnego społeczeństwa, obronę mechanizmów gospodarki wolnorynkowej oraz poszanowanie dla tradycji i kultury narodowej. Wywodzimy się z różnych grup i środowisk jednak większość z nas swoją pierwszą społeczną działalność prowadziła w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. To właśnie tam formował się światopogląd wielu z naszych członków. To właśnie tam nabywaliśmy pierwszych doświadczeń.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura