4 lipca wybraliśmy nowego prezydenta. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że były to wybory niezwykle ważne. Sądzę, że decyzja, którą miesiąc temu podjęli obywatele Polski, będzie miała kolosalne znaczenie dla tego, co będzie się dalej działo w polityce. Platforma Obywatelska, mówiąc kolokwialnie, zgarnęła wszystko. Czy dobrze się stało?
Są tacy, którzy łączą z wyborem Bronisława Komorowskiego na urząd Prezydenta wielkie nadzieje. Sądzą, że teraz, gdy nie ma żadnych obiektywnych przeszkód, PO zacznie uchwalać wiele wolnorynkowych ustaw, tak przecież potrzebnych naszej gospodarce. Z drugiej strony są i tacy, którzy uważają, że bardzo źle się stało, że jedna partia ma pełnię władzy, gdyż to oznacza absolutny brak kontroli nad jej działaniami.
Innym pytaniem, jakie warto sobie postawić po wyborach, jest pytanie o przyszłość polskich partii politycznych, zarówno tych bardzo dużych, jak i tych mniejszych. Czy zwycięstwo Bronisława Komorowskiego wzmocni Platformę? A może wręcz przeciwnie, będzie przyczyną podziałów? Jak środowiska związane z PiS-em zareagują na przegraną Jarosława Kaczyńskiego? Co dla PSL-u oznacza fatalny wynik ich kandydata? Czy znajdzie się na scenie politycznej miejsce dla partii dotychczas pozostających poza parlamentem? Pytań jest wiele i zapewne po to, by udzielić na nie odpowiedzi, trzeba byłoby najpierw zaopatrzyć się w szklaną kulę.
Jednak, mimo iż ciężko jest przewidzieć przyszłość, jest wiele kwestii związanych z wyborami, o których warto pomówić. W tym numerze chcielibyśmy przedstawić Państwu refleksje i analizy kilku naszych redaktorów. Jaromir Kwiatkowski przewiduje, że PO czekają spory wewnętrzne, wyniki analizuje Adam Karpiński, natomiast Witold Falkowski pisze o tym, że obietnice wyborcze są obojętne, więc wybory mogą być tylko konkursem piękności - prawdziwa władza i tak leży gdzie indziej.
Anna Grabińska, zastępca redaktora naczelnego
Platforma Obywatelska od miesiąca ma pełnię władzy: prezydenta, koalicyjną większość w Sejmie i premiera, a zarazem nie ma już alibi, by uchylać się od rządzenia, bo głowa państwa – jak się wszyscy spodziewają – już nic nie zawetuje. Jednak czy ten obraz, choć ma wszelkie pozory prawdziwości, jest rzeczywiście prawdziwy? Śmiem wątpić.
czytaj więcej…
Chcąc spowodować, aby przeciwnik przyjął naszą tezę, wypowiadamy również i antytezę pozostawiając mu wybór między nimi; tę antytezę stawiamy tak jaskrawo, że przeciwnik, aby nie wpaść w paradoks, musi przyjąć naszą tezę, która przy porównaniu wydaje się sensowniejsza.
czytaj więcej…
W dzisiejszej demokracji wybory powszechne stały się czymś w rodzaju plebiscytu i konkursu piękności.
czytaj więcej…
www.koliber.org
Stowarzyszenie KoLiber to ogólnopolska organizacja łącząca ludzi o poglądach konserwatywnych oraz wolnorynkowych. Posiadamy ponad 20 oddziałów w miastach całej Polski.
Konserwatyści, liberałowie, libertarianie, wolnościowcy, monarchiści, minarchiści, anarchokapitaliści, antykomuniści. Licealiści, studenci i przedsiębiorcy - młode pokolenie, któremu bliskie są wartości takie jak: ochrona własności, wolność gospodarcza, rozwój samorządności, szacunek dla historii i tradycji oraz silne i bezpieczne państwo.
W naszej działalności dążymy do:
I Realizacji idei wolnego społeczeństwa.
II Całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym.
III Obrony suwerenności państwowej.
IV Stworzenia "silnego państwa minimum" opartego na rządach Prawa.
V Rozwoju samorządności.
VI Poszanowania tradycji i historii.
VII Uznania szczególnej roli Rodziny
Działając w KoLibrze pragniemy zarazem inspirująco i twórczo wykorzystać spędzany wspólnie czas. Pole naszej działalności jest niezwykle szerokie: od tak poważnych przedsięwzięć jak międzynarodowe konferencje, obozy naukowe, panele dyskusyjne poprzez uliczne manifestacje aż po nieformalne spotkania, imprezy integracyjne oraz pikniki.
Różnorodność nurtów sprawia, że są wśród nas ludzie o różnych poglądach. I właśnie to jest naszą siłą. Nie zawsze się zgadzamy, ale to jedyne takie miejsce na polskiej scenie politycznej, gdzie prawica potrafi rozmawiać i wypracowywać kompromisy.
Poszczególne teksty zamieszczane na blogu nie są oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka