Nigdzie nie można zaprezentować poglądów wolnorynkowych lepiej niż na debacie z socjaldemokratami. Każdy zarzut zmusza do szybkiej analizy i odpowiedzi co jest bardziej twórcze niż dyskusja we własnym gronie. Oddział Katowicki Stowarzyszenia KoLiber chętnie przyjął zatem wyzwanie rzucone przez Federację Młodych Socjaldemokratów i zgodził się na dyskusję przed publicznością.
Rzecz miała miejsce na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, ad 13.12. 2007, przy młodym audytorium. Drużyna dyskutantów lewicy walczyła pod przewodnictwem dr Markowskiego, grupie wolnorynkowców przewodził Sławomir Sławski, lider UPR na Górnym Śląsku. Spór dotyczył prawa pracy i pozwolił znakomicie uwypuklić różnice między zwolennikami wolnego rynku i socjaldemokracji. Nasi adwersarze wyraźnie wierzyli w moc ustawy i administracyjnego nakazu. Pomyślność pracownika i wysokie zarobki najchętniej zapisaliby w kodeksach, a następnie odpowiednią większością przegłosowali.
Drużyna Stowarzyszenia KoLiber próbowała przekonać salę do tego, że wolny rynek jest lepszą gwarancją wysokich wynagrodzeń niż lewicowe prawodawstwo. Tradycyjne głosowanie (po debacie) wygraliśmy miażdżącą przewagą głosów. Można tylko cieszyć się z poparcia studentów, które dowodzi, że wolnorynkowe poglądy mają przyszłość, zaś liberalne organizacje szansę na pozyskanie nowych adeptów.
www.koliber.org
Stowarzyszenie KoLiber to ogólnopolska organizacja łącząca ludzi o poglądach konserwatywnych oraz wolnorynkowych. Posiadamy ponad 20 oddziałów w miastach całej Polski.
Konserwatyści, liberałowie, libertarianie, wolnościowcy, monarchiści, minarchiści, anarchokapitaliści, antykomuniści. Licealiści, studenci i przedsiębiorcy - młode pokolenie, któremu bliskie są wartości takie jak: ochrona własności, wolność gospodarcza, rozwój samorządności, szacunek dla historii i tradycji oraz silne i bezpieczne państwo.
W naszej działalności dążymy do:
I Realizacji idei wolnego społeczeństwa.
II Całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym.
III Obrony suwerenności państwowej.
IV Stworzenia "silnego państwa minimum" opartego na rządach Prawa.
V Rozwoju samorządności.
VI Poszanowania tradycji i historii.
VII Uznania szczególnej roli Rodziny
Działając w KoLibrze pragniemy zarazem inspirująco i twórczo wykorzystać spędzany wspólnie czas. Pole naszej działalności jest niezwykle szerokie: od tak poważnych przedsięwzięć jak międzynarodowe konferencje, obozy naukowe, panele dyskusyjne poprzez uliczne manifestacje aż po nieformalne spotkania, imprezy integracyjne oraz pikniki.
Różnorodność nurtów sprawia, że są wśród nas ludzie o różnych poglądach. I właśnie to jest naszą siłą. Nie zawsze się zgadzamy, ale to jedyne takie miejsce na polskiej scenie politycznej, gdzie prawica potrafi rozmawiać i wypracowywać kompromisy.
Poszczególne teksty zamieszczane na blogu nie są oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka