W zgiełku dyskusji okołopowstaniowych umknęła interesująca rocznica. 160 lat temu miało miejsce wydarzenie uznawane za początek światowego przemysłu naftowego. 31 lipca 1853 roku po raz pierwszy jako profesjonalne oświetlenie zostały użyte lampy naftowe. Było to na sali operacyjnej szpitala we Lwowie, a ich konstruktorem był Ignacy Łukasiewicz.
Ignacego Łukasiewicza pamięta się w Polsce głównie jako twórcę lampy naftowej. Wynalazku, który w krótkim czasie, w w bardzo wielu krajach zastąpił - jako tańszy w eksploatacji i bezpieczniejszy - dotychczas stosowane oświetlenie olejowe i gazowe. Kres masowemu użytkowaniu lamp naftowych przyniosła dopiero żarówka elektryczna. Ale jeszcze w latach 80. można było je spotkać w wielu polskich domach, gdzie pełniły rolę oświetlenia awaryjnego na wypadek - częstego wówczas - braku prądu.
Ignacy Łukasiewicz to nie tylko wynalazca lampy naftowej, ale również działacz społeczny i niepodległościowy oraz - a może nawet, przede wszystkim - "ojciec" przemysłu naftowego. Współtwórca metody frakcjonowanej destylacji ropy naftowej, która pod koniec 1853 roku została opatentowana w Urzędzie Patentowym w Wiedniu. Współzałożyciel - w 1854 roku - pierwszej na świecie spółki naftowej, dzięki której w tymże samym 1854 roku otwarto w Bóbrce k. Krosna pierwszą na świecie zorganizowaną kopalnię ropy naftowej. Dwa lata później założył w Ulaszowicach pierwszą destylarnię ropy naftowej.
Pisząc o początkach przemysłu naftowego, trudno nie poświęcić akapitu kopalni w Bóbrce. Zanim stała się pierwszą na świecie zorganizowaną kopalnią ropy naftowej, była jedną z najstarszych niezorganizowanych - okoliczna ludność zbierała tu wyciekający na powierzchnię "olej skalny", używany m.in. w weterynarii jako środek bakteriobójczy zastępujący dziegieć. Rowy, a później studnie, z których wydobywano ropę, najpierw kopano ręcznie. Później studnie wykonywano metodą wiercenia - początkowo za pomocą wiertnic ręcznych, a następnie z napędem parowym. Szerzej na ten temat można przeczytać na stronie WWW Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum położone jest na terenie najstarszej na świecie i jednocześnie najstarszej czynnej kopalni ropy naftowej - złoże w Bóbrce eksploatowane jest do dzisiaj, choć obecnie jest już na wyczerpaniu.
"Ten płyn to przyszłe bogactwo kraju, to dobrobyt i pomyślność dla jego mieszkańców, to nowe źródło zarobków dla biednego ludu i nowa gałąź przemysłu, która obfite zrodzi owoce" - miał się wyrazić I. Łukasiewicz na widok przyniesionej mu próbki "oleju skalnego". Pewnie sam nawet się nie spodziewał, jak bardzo jego słowa okażą się prorocze.
Inne tematy w dziale Technologie