
Piszę ten tekst przed meczem z Czechami, więc nie wiem, czy wyszliśmy z grupy i na ulicach będzie fiesta, czy może jednak nie.
Ale jak wszyscy widzimy nagle obrodziło barwami narodowymi. Zrobiło się w Polsce biało-czerwono, a flaga narodowa dla wielu przestała być czymś wstydliwym. Flagi są wszędzie. Gdy jechałem dzisiaj samochodem i zobaczyłem w perspektywie ulicy stojący na skrzyżowaniu rząd samochodów z chorągiewkami zatkniętymi za tylną szybę, po obu stronach, a chorągiewki powiewały na wietrze – to słowo daję, skojarzenie z husarią było nieodparte. Biel i czerwień łopocząca na wietrze, Polacy na swych rumakach…
Można powiedzieć, że są to emocje kibicowskie, nic poważnego, ot zwykły owczy pęd… Ale moim zdaniem jest też w tym coś głębszego. W sferze symbolicznej, w tych najgłębszych pokładach potrzeb społecznych Polacy potrzebują czegoś, co będzie ich jednoczyć, pomimo tych głębokich podziałów politycznych, które istnieją, i które, wydawałoby się – są nieprzekraczalne.
Jest coś co łączy w sposób głębszy – to uczucia miłości ojczyzny, których jednym z symboli jest cześć oddawana fladze i jej dumne wznoszenie w chwilach dla narodu ważnych i – przywiązanie do barw narodowych okazywane nie tylko z ważnych okazji. Ilu z nas wzorem Amerykanów ma przed domem flagę narodową? Jeśli już jest, to znaczy, że mieszka tam oszołom, który nie zgadza się z ustrojem.
Gdy na początku lat 90 byłem dyrektorem szkoły na Suwalszczyźnie, a szkoła była przy międzynarodowej drodze prowadzącej na Litwę, to uszyłem wielką flagę 2 na 5 metrów i zawiesiłem ja na starym maszcie, który kazałem odnowić i pomalować na biało. Gdy jechało się z Augustowa do Ogrodnik to w pewnym momencie z daleka, zza drzew widać było powiewającą polską białoczerwoną flagę. Sygnał był jasny - tu jest Polska!
Dla wielu z nas emocje piłkarskie są przerywnikiem w okresie wielkiego kryzysu państwa. Dla innych – zwieńczeniem wysiłku przygotowań do pokazania się światu. Nie wchodząc w różnice, w te podziały - ta biel i czerwień, która przy okazji mistrzostw piłkarskich pojawiła się na ulicach jest czymś co mimo wszystko łączy Polaków – bo wskazuje na to, co jest głębsze niż bieżąca polityka. Wskazuje na polską historię, na przelaną krew w obronie wolności, na prawdziwe wartości. Trzeba polskiej fladze przywrócić należne jej miejsce, oderwać od prostych telewizyjnych przebitek i spowodować, żeby była obecna i żywa w naszej codzienności.
Dlatego – zostawmy flagi po mistrzostwach!!!
---
Konferencja prasowa Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej odbędzie się 18 czerwca 2012 o g. 10:30 w sali klubowej Domu dziennikarza, przy ul Foksal 3/5 w Warszawie. W konferencji wezma udział członkowie OKEN: prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Żaryn, mgr Maciej Swirski, oraz członkowie Sekretariatu OKEN: Adam Kalita i Adam Borowski. Podczas konferencji prasowej zostanie przedstawiona "Deklaracja Wartości OKE" oraz "Wezwanie do działania", oraz komunikat OKEN dotyczący podręczników do historii.
Inne tematy w dziale Polityka