A może byśmy tak kochani Polacy byli bardziej europejscy niż inne kraje i tym zyskali w oczach kontynentu? Gdybysmy miast ukrywac niemieckie korzenie Dolnego i Górnego Śląska, Pomorza Zachodniego i Wschodniego czy Gdańska zaczęli pisac prawdę o tych rejonach. Prawdę o wiekach kultury niemieckiej na tych terytoriach i przyjaznie traktowac sąsiadów z za Odry. Przecież czasu już nic nie cofnie i nikt nie będzie chciał wracac do granic z przed II wojny światowej. Żyjemy w jednym europaństwie i nie ma co walczyc z Niemcami archaiczną polityką. Zostawmy spory narodowe historykom i histerykom, a wcale nas to nie pozbawi POLSKOŚCI! Polska to nie teren ten czy inny lecz język i świadomośc. Było wielu obcych, którzy czuli sie Polakami i kochali nasz język i całą resztę. Niemców, Żydów czy Litwinów. Możemy tylko zyskac na otwartości. Bez otwarcia na inne nacje nasz integracja ze swiatem nastąpi dużo wolniej. My nie mamy czasu aby go tak tracic na zbędne spory. Życie jest zbyt krótkie. Im wcześniej będziemy w jednej Europie tym lepiej.
36
BLOG


Komentarze
Pokaż komentarze (2)