Blog
Marek Rutkowski
Marek Rutkowski
Marek Rutkowski rutmarek@gmail.com
7 obserwujących 313 notek 97471 odsłon
Marek Rutkowski, 29 kwietnia 2017 r.

Francuska polityka historyczna? - czyli jak Wolni Francuzi zdobyli Monte Cassino

272 7 0 A A A

Obecna w polityce  ostatnimi dziesięcioleciami (przynajmniej od 1944)  "gorąca przyjaźń polsko-frnacuska"  (sarkazm) ma też swoje przełożenie i na politykę historyczną naszych dawnych przyjaciół. Dla przykładu, jeden z najbardziej cenionych wojennych filmów francuskich ostatnich lat "L' ennemi intime" z 2007 roku  (o wojnie w Algierii) zawiera otóż zdumiewający dialog: (29 minuta 16 sekunda i dalej) 

"Alianci musieli podjąć aż cztery ataki aby zdobyć Monte Cassino. Jankesi, Brytowie, Kiwi  i Polacy zawiedli. Nie Wolni Francuzi. walczyliśmy z niemieckimi komandosami w walce ręcznej. [To była]  łaźnia krwi. Dzieki chłopakom jak Sayeed [Algierczyk we francuskim wojsku] droga na Rzym została otworzona. Major Bernee powiedział "" Było moją największą dumą dowodzić tymi ludźmi"". Cholerna bitwa Monte Cassino. Miałeś szczęście wyjść z tego żywy. [Sayeed odpowiada]Tak jest. Pchnięcie bagnetem, 74 szwy i medal"".

Jak nawet "rozumiem" (sarkazm)  pomysły Galena  na "polskie obozy koncentracyjne" . To niemiecka racja stanu niejako- "modyfikować" w ten sposób historię- jeśli się da.  Ale tego że Francuzi przypisują sobie -jak wynika przynajmniej z powyższego passusu - zdobycie Monte Cassino i odmawiają tego zwycięstwa Polakom- to już nie.  Coś chyba z tym sentymentem polsko-francuskim jest już bardzo nie halo. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

free counters

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "Pana odwołanie do rozbiorów jest nietrafne" - etc -odnosi sie do stanu wiedzy, etc - to...
  • Wycieczki ad personam oraz domniemane proby zejscia z głównego tematu zostawmy na boku –...
  • obawiam sie jednak ze czytelnik nie zastanawia sie nad trybem narracyjnym -lub- nie. "To czy...

Tematy w dziale Kultura