Marek Rutkowski Marek Rutkowski
73
BLOG

Paskiewiczowski Komitet do Wsparcia Starozakonnych - 1832

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Po upadku Powstania Listopadowego, w początkach kwietnia roku 1832  Rada Administracyjna - kierując się chęcią pomocy wielu zubożałym przez działania wojenne rodzinom żydowskim - powołała do życia  Komitet do Wsparcia Starozakonnych. Uczyniono tak, biorąc pod uwagę, iż  na skutek tzw. „wzburzeń rewolucyjnych” Żydzi ponieśli w niektórych okolicach Królestwa ciężkie straty finansowe („na majątku”), a nawet niektórzy z nich doznali „srogiego prześladowania”. 

 Władze  sugerowały, iż  postanowiły  Starozakonnym przynieść „ulgę   zamian za okazaną prawej władzy przychylność”.Skalę ilości podań od Żydow do władz paksiewiczowskich Królestwa  można ocenić następująco.   Na koniec roku 1832  zamieszkiwało w Królestwie Polskim tu niewiele mniej niż 390 tysięcy Żydów, przy liczbie podań do Komitetu Wsparcia oscylującej już w połowie roku 1832 na  plus minus  1 600, oczywiście z tendencją rosnącą.

Z kolei  na koniec sierpnia 1831 roku - a zatem w okresie realnego już zagrożenia atakiem wojsk carskich - w rewolucyjnej tzw. warszawskiej gwardii miejskiej znalazło się ostatecznie prawie 1100 Starozakonnych. 

@ copyright Marek Rutkowski



Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura