0 obserwujących
20 notek
4864 odsłony
  116   0

Czy i jak PEGASUS.. "troszczy się" o nasze bezpieczeństwo

image


Tak reklamuje się izraelska prywatna firma NOS Group na swoim internetowym profilu

NSO tworzy technologię, która pomaga agencjom rządowym zapobiegać i badać terroryzm i przestępczość, by uratować tysiące istnień ludzkich na całym świecie.

NSO Group opracowuje najlepszą w swojej klasie technologię, aby pomóc agencjom rządowym wykrywać i zapobiegać szerokiej gamie zagrożeń lokalnych i globalnych.

Nasze produkty pomagają rządowym agencjom wywiadowczym i organom ścigania wykorzystywać technologię w celu sprostania wyzwaniom związanym z szyfrowaniem i zapobieganiem terroryzmowi i przestępczości oraz prowadzenia dochodzeń w ich sprawie.

Technologia NSO została zaprojektowana przez ekspertów w dziedzinie telekomunikacji i wywiadu, którzy, zajmując czołową pozycję w swoich dziedzinach, są oddani podążaniu za stałe zmieniającym się światem cybernetycznym.

Terroryści, handlarze narkotyków, pedofile i inni przestępcy mają dostęp do zaawansowanych technologii i są trudniejsi do monitorowania, śledzenia i przechwytywania niż kiedykolwiek wcześniej.

Najgroźniejsi przestępcy na świecie komunikują się za pomocą technologii zaprojektowanej w celu ochrony ich komunikacji, podczas gdy rządowe agencje wywiadowcze i organy ścigania zmagają się z zebraniem dowodów i danych wywiadowczych na temat ich działalności.

Ze względu na te trwające na całym świecie obawy, państwa członkowskie sojuszu wywiadowczego Five Eyes (FVEY) ostrzegają, że „Rosnąca przepaść między zdolnością organów ścigania do legalnego dostępu do danych a ich zdolnością do pozyskiwania i wykorzystywania treści tych danych jest pilną międzynarodowa troską, która wymaga trwałej uwagi”.

https://www.nsogroup.com/(link is external)

A jak w rzeczywistości rządy poszczególnych krajów wykorzystują to szpiegowskie oprogramowanie.

Według wielu doniesień medialnych, działacze na rzecz praw, dziennikarze i prawnicy na całym świecie byli celem ataków za pomocą szkodliwego oprogramowania na telefony sprzedawanego autorytarnym rządom przez izraelską firmę inwigilacyjną.

Znajdują się one na liście około 50 000 numerów telefonów osób, które uważa się za interesujące klientów firmy NSO Group, które wyciekły do ​​głównych serwisów informacyjnych.

Nie jest jasne, skąd wzięła się lista – ani ile telefonów faktycznie zostało zhakowanych.

NSO zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom.

Rzecznik firmy mówi, że oprogramowanie jest przeznaczone do użytku przeciwko przestępcom i terrorystom i jest udostępniane tylko dla wojska, organów ścigania i agencji wywiadowczych z krajów o dobrych wynikach w zakresie przestrzegania praw człowieka.

Stwierdzono, że pierwotne śledztwo, które doprowadziło do powstania raportów paryskiej organizacji pozarządowej Forbidden Stories i grupy praw człowieka Amnesty International, było „pełne błędnych założeń i niepotwierdzonych teorii”.

Dodał jednak, że będzie „kontynuować badanie wszystkich wiarygodnych twierdzeń o nadużyciu i podejmować odpowiednie działania”.

Zarzuty dotyczące korzystania z oprogramowania, znanego jako Pegasus, zostały przedstawione w niedzielę przez Washington Post, Guardian, Le Monde i 14 innych organizacji medialnych na całym świecie.

Pegasus infekuje iPhone'y i urządzenia z systemem Android, umożliwiając operatorom wydobywanie wiadomości, zdjęć i e-maili, nagrywanie rozmów oraz potajemne aktywowanie mikrofonów i kamer.

Co wiemy o osobach "docelowych" wykorzystaniem tego oprogramowania?

Media pracujące nad dochodzeniem poinformowały, że zidentyfikowały ponad 1000 osób z ponad 50 krajów, których numery znalazły się na liście.

Są wśród nich politycy i głowy państw, biznesmeni, aktywiści i kilku członków arabskiej rodziny królewskiej. Na liście znalazło się również ponad 180 dziennikarzy, m.in. z CNN, New York Times i Al Jazeera.

Kim są rzekome ofiary oprogramowania szpiegującego Pegasus?

Według raportów, wiele z tych domniemanych przypadków było skupionych w takich krajach jak : Azerbejdżanie, Bahrajnie, Węgrzech, Indiach, Kazachstanie, Meksyku ,Maroku, Rosji, Rwandzie, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich i kilku innych

Po skontaktowaniu się z placówkami zaangażowanymi w śledztwo rzecznicy tych krajów albo zaprzeczyli, jakoby wykorzystano Pegasusa, albo zaprzeczyli, że nadużyli swoich uprawnień do inwigilacji.

Nie było jasne, ile urządzeń z listy faktycznie zostało zaatakowanych, ale analiza kryminalistyczna 37 telefonów wykazała, że ​​doszło do „prób i udanych” włamań, donosi Washington Post.

Obejmowały one osoby bliskie saudyjskiemu dziennikarzowi Jamalowi Khashoggi, który został zamordowany w październiku 2018 r. podczas wizyty w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w Turcji. Jego ciało zostało następnie poćwiartowane.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale