84 obserwujących
1205 notek
1276k odsłon
295 odsłon

Polacy chętnie płacą na Kościół?

Wykop Skomentuj20

Pomagam polskim robotnikom w Szwecji w sprawach urzędowych. Przez moje ręce przewinęło się ich kilkuset - przeważnie ze wsi i małych miasteczek. Ani jeden* nie zgłosił chęci płacenia tzw podatku kościelnego** na Kościół Katolicki. To tyle o katolicyzmie ludowym i przyszłości KK .

Zwłaszcza młode pokolenie bardzo ceni sobie szwedzką wolność i tolerancję. Na kilkanaście stałych par ani jedna nie zawarła sakramentalnego związku, a w niektórych są dzieci, nawet po dwoje. Trochę inaczej wygląda to wśród nieco starszych, ale też są tacy, którzy po rozwodzie żyją w wolnych, stabilnych związkach. Niech się Kościół nie łudzi, za kilka lat ta fala dotrze i do polskich parafii.*** A Kościół zupełnie nie jest na tę miękką laicyzację przygotowany, wręcz przeciwnie, odtrąca i potępia zamiast zrozumieć i zaakceptować. 

*Dowiedziałem się, że jeden z pracowników opłaca datek kościelny. Wzięli go z zaskoczenia - chrzcił dziecko i musiał się zdeklarować. 3000 SEK w plecy co rok

**"W Szwecji do 2000 luteranie byli Kościołem państwowym /.../ Państwo ściąga podatek kościelny, który jest obligatoryjny".

1. Urzad skarbowy administruje, ale całość zebranych pieniędzy idzie do związków wyznaniowych, poza drobną opłatą administracyjną.

2. To nie jest "podatek", tylko datek, opłata członkowska.

3. Jeśli deklarujesz się jako członek wspólnoty wyznaniowej, to jednocześnie deklarujesz chęć ponoszenia jej kosztów. W tym znaczeniu dobrowolnie zobowiązujesz się na opłatę w wysokości około 1% dochodów.

4. Jeśli nie jesteś członkiem wspólnoty lub z niej wystąpiłeś to żadnych opłat nie ponosisz.

To dużo nieprawd, półprawd i manipulacji jak na słowa sługi bożego, który widać odłożył na półkę "nie będziesz dawał fałszywego świadectwa" i nie może znaleźć.

***Jak się dowiaduję ta fala już dotarła. Jedna czwarta dzieci urodzona w Polsce pochodzi z wolnych związków, młodzi mieszkają ze sobą, nie za bardzo starając się o sakramenty. Przykład dała choćby ostatnio Marta Kaczyńska, idąc do kolejnego ślubu w mocno zaawansowanej ciąży. A przecież to córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z klerykalnej partii PiS. Jeśli Kościół będzie dalej upierał się przy potępianiu wiernych żyjących w wolnych związkach, to może liczyć się jedynie z postępującym upadkiem kościelności.

https://plus.dziennikpolski24.pl/magazyn/a/polacy-na-karte-rowerowa-i-kocia-lape-bo-tak-wygodniej-i-bardziej-sie-oplaca,13386952


Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo