Od pewnego czasu prezentuję i sprawdzam poprawność teorii, w której nasze słowa-myśli "toczą się kołem" - czyli dzieją się na powierzchni kuli (koła). Punktem wyjściowym tej teorii, jest obserwacja, że od dowolnego słowa można dojść do dowolnego innego, tak jakby leżały one na powierzchni kuli, która nie ma ani początku, ani końca.
Testem poprawności teorii, jest sprawdzenie, czy wyjaśnia ona zjawiska zachodzące (obserwowane) w naszym życiu.
Oto przykłady zjawisk, które ta teoria wyjaśnia:
1. zjawisko istnienia
poezji;
2. zjawisko istnienia
sylaby;
3. zjawisko istnienia
muzyki;
4. zjawisko istnienia regularnej struktury DNA (podwójna helisa);
i wiele innych zjawisk o naturze powtarzalnej, harmonicznej.
* * *
Na czym polega poezja?
W modelu przestrzennym myśli, w którym myśli wypełniają nigdy nie kończącą się powierzchnię kuli, każde zaburzenie na tej powierzchni wywołane choćby perturbacją pola Higgsa, po jakimś czasie rozprasza się. Ale istnieją takie zaburzenia, które mają kształt sinusoidalny, powtarzający się, cykliczny - takie, które w efekcie prowadzą do powstania fali stojącej ... takiej, jaką wyobrażamy sobie np. przy opisie elektronu, "krążącego" wokół jądra atomu. Innymi słowy - cykliczność, jest stanem uprzywilejowanym w przyrodzie (kosmosie) - uprzywilejowanym przez to, że tworzy stałe struktury fali stojącej: wiersza, muzyki, sylaby ... Dlatego można powiedzieć, że elektron "przemawia" w atomie wierszem ...
Na czym polega sylaba?
Nikt nie wie na czym polega sylaba? No to teraz wiadomo: sylaba jest rytmicznym podziałem wewnątrz słowa i pomiędzy słowami, tworzącym falę stojącą na powierzchni sfery naszych myśli. Częstotliwość sylaby jest większa od częstotliwości strofy w wierszu (poezji) i każdej formie rytmicznej mowy.
Na czym polega, lub czym jest muzyka?
Zjawisko to, polega na powstawaniu fal stojących na powierzchni sfery naszych myśli. Lubimy fale stojące, prawda?
* * *
Tam, gdzie jest powierzchnia kuli (sfery) tam jest grawitacja ...
Szczególnego znaczenia dla postaci naszych myśli, nabierają zatem (geocentryczne) epicykle Ptolemeusza.