Klaus Herschel Thiele Klaus Herschel Thiele
78
BLOG

Kuchnia arabska w Izraelu

Klaus Herschel Thiele Klaus Herschel Thiele Kultura Obserwuj notkę 3

W Izraelu najważniejsze, tradycyjne potrawy arabskie to Makluba (zawiera ryż, kurczaka, kalafior oraz wiele przypraw, w szczególności kardamon), Al-kidra (to jagnięcina, ryż, czosnek, ciecierzyca z dodatkiem przypraw), Dolma (przygotowywana jest z liści winogron oraz ryżu z dodatkiem warzyw lub mięsa. Jest ona dosyć pracochłonna, każdą porcję przyrządza się oddzielnie), i ostatnie z tradycyjnych dań składa się z arabskiego chlebka, cebuli, specjalnych przypraw i kurczaka. Dodaje się do niego sporo oliwy z oliwek i piecze się je w piekarniku. 

Na deser podaje się Knafa ze specjalnym rodzajem białego sera. Piecze się go w piekarniku i posypuje orzeszkami pistacjowymi. Na koniec całość polewa się syropem z wody i cukru.

Na ukształtowanie się kuchni izraelskich Arabów kluczowy wpływ miała natura kraju. W kuchni preferuje się jagnięcinę, ryby są bardziej popularne na wybrzeżu. Izrael słynie z warzyw, takich jak pomidory, ogórki oraz z owoców. Dlatego tych składników używa się w kuchni najwięcej. Ogólnie mówiąc, wszystko zależy od geografii kraju i jego klimatu. Krajobraz Izraela jest bardzo zróżnicowany. Są góry, równiny, pustynie i morze. W rejonie Ashdod i Aszkelon rosną, na przykład, tropikalne owoce, takie jak mango, w Hebronie winogrona, oliwki i figi. Wszystko zależy od klimatu. Na wybrzeżu można znaleźć na przykład cytryny i pomarańcze. Każde miasto, czy nawet wioska w Izraelu posiada specjalne danie, owoc lub inny produkt. Północ słynie na przykład ze specjalnej kaszy podobnej do kuskusu. Gdzie indziej jada się tradycyjnie ryż z jogurtem i jagnięciną.

Mieszkańcy Izraela jadają trzy posiłki dziennie. Śniadanie o około 9-10, lunch o około 14-15 i obiad około 20-21. 

Głównym posiłkiem jest lunch, nie obiad. Popularny na śniadanie jest gęsty jogurt, ponadto jajecznica, hummus i lokalna specjalność – zatar. Jada się też sporo oliwek: zielonych i czarnych. Śniadania nie są lekkie, a raczej bardziej konkretne.

Kuchnia arabska jest bardzo aromatyczna. Najbardziej popularne przyprawy to kardamon, czarny pieprz i cynamon. Często w używa się także specjalnej mieszanki, zwanej przyprawą arabską lub mieszanką siedmiu przypraw. W jej skład wchodzi cynamon, kardamon, czarny pieprz, imbir, gałka muszkatołowa, papryka i kmin.

Falafel, jedno z najbardziej znanych orientalnych potraw wegetariańskich, zawrotną karierę zrobiło dzięki barom szybkiej obsługi nastawionym na kuchnię jarską. Danie, przyrządzane na głębokim oleju, pochodzi z Egiptu, i w Izraelu znane są, co najmniej, dwie jego wersje: z ciecierzycy lub z bobu. Obie wyśmienite i proste. Falafel jest chrupiący na zewnątrz, a miękki i delikatny w środku. Jest to bardzo popularna wegetariańska. Często falafel podawany jest w chlebku pita z sałatą, pomidorami i tahini jako danie główne, bądź jako przystawka podawany na sałacie z hummusem i tahini. 

Sałatka Tabbouleh składa się z natki pietruszki, pomidorów, cebuli, mięty, kruszonej pszenicy, soku z cytryny i oliwy z oliwek. Składniki: 0,5 kg pomidorów, 2 cebule, 200 g kruszonej pszenicy, sok z 2,5 cytryn, 100 g oliwy z oliwek. Posiekać 6 pęczków natki, pomidory oraz cebulę w małą kostkę. Namoczyć pszenicę w zimnej wodzie, po jakimś czasie wyjąć i opłukać. Zmieszać wszystkie składniki, dodać oliwę z oliwek, sok z cytryny, dużą łyżkę soli oraz małą łyżkę mięty.

Inne danie to purèe z cieciorki libańskiej z sosem sezamowym i sokiem z cytryny (hommous). Należy namoczyć 300 g cieciorki, jeśli to możliwe to dzień wcześniej (12 godzin moczenia to jednak niezbędny standard). Następnego dnia należy ugotować cieciorkę w głębokim garnku, dodać sodę, gotować do momentu aż cieciorka będzie miękka. Po ugotowaniu należy dokładnie wypłukać cieciorkę z sody. Następnie zmiksować, dodając 100 g sosu sezamowego, małą łyżkę soli, sok z 1,5 cytryny oraz wodę do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Należy serwować w małych miseczkach z kroplą oliwy i udekorować natką pietruszki.

Pieczone bakłażany (Moutabbal) z sosem sezamowym i sokiem z cytryny. Należy nakłuć 1 kg bakłażana, grillować w kuchence i usunąć skórę. Następnie posiekać bakłażany ostrym nożem. Dodać 75 g sosu sezamowego, sok z 4 cytryn, 30 g soli, 3 ząbki czosnku, po czym zmieszać w jedną masę. Serwować w małych miseczkach z dodatkiem kropli oliwy i natki pietruszki do dekoracji.

Warak Inab to liście z winogron nadziewane ryżem i ziołami. Składniki: liście winogron, 1 łyżka białego i 1 łyżka czarnego pieprzu, 25 ml soku z cytryny, 10 szt. natki, 1 kg pomidorów, 400 g cebuli, 400 g ryżu, sól, mięta. Wymieszać wszystkie składniki celem przygotowania nadzienia. Położyć część nadzienia na środku liścia i zwinąć w rulonik. Ułożyć w garnku, dodając trochę wody, aby się nie przypaliło i gotować, aż będą miękkie. Zajadamy się na ciepło.

Inna potrawa z bakłażana to Babaghanouj. Jest to grillowany, siekany bakłażan z zieloną cebulą, natką, pomidorami i oliwą z oliwek. Przygotować 1 kg bakłażanów, w taki sam sposób, jak do Moutabbal, grillować. Posiekać w małą kostkę 300 g zielonej i czerwonej papryki. Dodać szczyptę soli, 10 ml soku z cytryny, 5 ząbków czosnku. Na koniec dodać 100 g cebuli, 200 g pomidorów. Przed podaniem dodać kroplę oliwy z oliwek.

Fried Kebbeh to smażone kulki z wołowiny z cebulą i orzeszkami. Przygotowanie nadzienia wymaga 600 g zmielonego mięsa wołowego, przy czym połowa gotowana, połowa świeża, 300 g pszenicy, 150 g cebuli, 25 orzeszków, tłuszcz do smażenia, przyprawy. Ugotować mięso, dodać przyprawy do smaku. Namoczyć pszenicę, odsączyć i wymieszać z mięsem. Przepuścić przez maszynkę do mielenia trzykrotnie. Uformować kulki i nadziać mięsem, które zostało ugotowane przed dodaniem orzeszków. Smażyć na patelni w oleju w temperaturze takiej, że mięso skwierczy, gdy je wkładamy.

Cheese Sambousik to ciasto smażone z nadzieniem z sera. Nadzienie: 400 g sera feta, 2 jajka, sól do smaku, 100 g natki. Wymieszać wszystkie składniki w celu uzyskania jednolitej masy. Składniki na ciasto: mąka, jajka, sól, cukier, oliwa, woda. Przygotować nadzienie ze składników. Rozwałkować ciasto celem otrzymania placków o grubości 0,5 cm. Można użyć szklanki do wykrawania placków. Ułożyć nadzienie na placki, uformować w pierożki i smażyć.

Odmianą dla mięsożerców jest „Meat Sambousik”, czyli ciasto smażone z nadzieniem mięsnym. Nadzienie przygotujemy z: 400 g zmielonego mięsa, 25 g orzeszków sosnowych, sól do smaku. Wymieszać wszystkie składniki do uzyskania jednolitej masy. Nadzienie oraz całość przygotowania, tak samo, jak do wersji z serem.

Spinach Fatayer to ciasto francuskie nadziewane szpinakiem. Nadzienie: 400 g szpinaku, 200 g posiekanej cebuli, 20g sumaku, 20 ml soku z cytryny, arabski pieprz, czarny pieprz, szczypta soli. Przygotowanie nadzienia, tak samo, jak do pierożków z serem. Włożyć nadzienie, uformować pierożki, smażyć w głębokim oleju.

Baklava to jeden z najpopularniejszych w krajach arabskich deserów. Składa się z wielu warstw cieniutkiego chrupiącego ciasta, przełożonego masą z orzechów. Niezwykle słodki i sycący. 

Tradycyjna arabska kawa, zawsze, parzona jest w towarzystwie kardamonu i pod żadnym pozorem, jej smaku nie psuje się cukrem. Bardzo aromatyczna, czarna i gorzka nazwana jest po arabsku qahwah saada. Niekiedy smak przełamuje się słodzikiem w postaci daktyli. W pierwszej kolejności do zimnej wody dodaje się kawę, pół łyżeczki kardamonu oraz kilka goździków, po doprowadzeniu mieszanki do wrzenia, gotuje się go jeszcze na wolnym ogniu przez kwadrans, po tym czasie fusy powinny opaść. Wsypując do osobnego już naczynia drugie pół łyżeczki kardamonu i szafran, napar przelewa się do naczynia na trzy minuty. Kawę serwuje się w dzbanku, o nazwie „dallah” i rozlewa do małych naczynek pozbawionych uchwytów, po arabsku „findżan”, co tłumaczymy jako filiżanka. Dbać trzeba, aby kawa zawsze była odpowiednio ciepła, więc findżan nigdy nie napełnia się w całości, staramy się unikać, jednocześnie jej wystygnięcia.

אם אתה לא מסוגל לעשות את מה שקשה מאוד, לעשות את מה שאי אפשר. Obecnie Parshall, Dakota Północna, USA.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura