Blog
Tomasz J Kaźmierski
Tomasz J Kaźmierski
Tomasz J Kaźmierski O sprawach ważnych
13 obserwujących 49 notek 61623 odsłony
Tomasz J Kaźmierski, 26 czerwca 2016 r.

Brytyjska Polonia, a Brexit

 

Od piątku wśród brytyjskiej Polonii pojawiają się głosy wyrażające mieszane emocje. Zachowajmy spokój, Decyzja została podjęta w demokratycznym referendum, po pokojowej debacie i nie jest wymierzona przeciw Polakom. Rządy brytyjskie mają długą tradycję przychylności wobec nas. Pamiętamy pomoc, którą otrzymaliśmy po stanie wojennym. Powinniśmy też dobrze pamiętać, że Brytyjczycy pierwsi w Europie otworzyli swój rynek pracy dla Polaków w 2005r, kiedy tzw. “restrukturyzacja” polskiej gospodarki przed przyłączeniem do Unii kosztowała nas 100mld Euro, 2 mln miejsc pracy oraz wywołała masową emigrację z Kraju. 
Bez tamtej decyzji rządu Zjednoczonego Królestwa, miliony Polaków wegetowałyby w biedzie w Polsce. 

Nie należy wytwarzać irracjonalnej atmosfery strachu bez żadnych podstaw w faktach. Nikt nie sugeruje wyrzucania Polaków z Brytanii, ani nie odmawia przyjazdu nowym..

Patrzmy w przyszłość i pracujmy nad nowym, politycznym i ekonomicznym układem dla Europy, w którym weźmie udział Brytania i który będzie traktował wszystkie kraje członkowskie, jako równych partnerów. Polacy mają na ten temat dużo do powiedzenia Już widać korzystny wpływ Brexitu na zachowania polityków UE. Unia się przebudziła. Włoski premier Renzi powiedział zaraz po ogłoszłeniu wyniku brytyjskiego referendum, że Unia Europejska musi się teraz stać “bardziej sprawiedliwa i bardziej ludzka”. Od wielu innych liderów słyszymy podobne słowa. Idźmy tą drogą do przodu.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"U nas druk wolny, tak na mocy prawa, jak i zwyczaju narodów”.
Senat Rzeczypospolitej w 1650r w odpowiedzi na żądanie posła moskiewskiego, by knutami zaćwiczyć na śmierć gdańskiego drukarza z powodu treści zawartych w drukowanych przez niego książkach.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @ARTEMIDA-MODERNA JOWy z łatwym kandydowaniem, tj, bez komitetów wyborczych, po złożeniu 10...
  • @STANISŁAW ANIOŁ "Przyzna Pan jednak, że w przypadku STV zjawisko to dotknąć może tylko...
  • @STANISŁAW ANIOŁ "[STV] gwarantuje, że na moim głosie nie dostanie się do Sejmu osoba, na...

Tematy w dziale