tkwtkw
Moje słuszne poglądy na wszystko
2 obserwujących
32 notki
19k odsłon
  80   0

Niemcy wobec Rosji

Ludzie zastanawiają się obecnie, czemu Niemcy prowadziły taka politykę wobec Rosji (i nadal chcą prowadzić).I wojna światowa (choć to wcale nie była pierwsza) zakończyła się przegraną Niemiec, ale nie kapitulacją. Niemcom narzucono ciężkie warunki pokojowe, zabrano sporo terytoriów (najwięcej - Polska), narzucono ogromne reparacje wojenne (bodajże w 2013 roku pojawiła się informacja, że Niemcy zakończyły spłatę reparacji wojennych z I wojny - zajęło im to prawie 100 lat. Te reparacje wywołały ogromny kryzys gospodarczy, hiper-super-inflację i poczucie krzywdy oraz upokorzenie. Pojawienie się Hitlera było tylko kwestią czasu - zbawca który obiecał im odbudowę państwa i godności (gdyby nie był to Hitler to byłby jakiś inny Schmidt). I Hitler słowa dotrzymał - w kilka lat zrobił z Niemiec taką potęgę, że świat potrzebował 6 lat wojny żeby to zdusić. II wojna zakończyła się kapitulacją, ale zwycięzcy alianci nie zrobili drugi raz tego samego błędu - nie upokorzyli Niemiec. Postanowili wciągnąć gospodarczo Niemcy w sprawy Europy tak mocno, by same zrezygnowały z agresji. I to się udało.

Myślę, że Niemcy prowadzili wobec Rosji podobną politykę - "tak, Rosja to trudny kraj, ale jak będziemy z Rosją handlować na dużą skalę, jak powiążemy Rosję z UE na wielu polach, to Rosja przestanie być agresywna". Ta wojna jaka jest teraz pokazuje, że to nie do końca się udało, ale Niemcy widzą to inaczej - uznają prawo Rosji do posiadania Ukrainy, dlatego nie pomagają Ukrainie, ale pojawiła się obawa, jak daleko Rosja się posunie. Stąd zmiana niemieckiej polityki - ale jest to zmiana chwilowa, jak wojna się skończy - Niemcy wrócą do robienia interesów z Rosją.


Dla Niemiec problemem jest to, że obecna wojna jest bardzo na rękę USA, a z USA Niemcy muszą się liczyć. Ukraina wykrwawia Rosję, dlatego USA chętnie dają Ukrainie broń i przyznają pomoc idącą w miliardy $. Nawet, jak USA wyda 50 mld. $, to i tak jest to koszt znikomy wobec korzyści - osłabienie Rosji i to bez straty choćby jednego żołnierza USA. Przecież USA już zrobiły wielokrotnie więcej niż cała UE. Dla USA największym problemem są Chiny i walka na dwa fronty (Chiny i Rosja) bardzo ich niepokoiła, a tu nagle jest szansa, że Rosja sama się wyeliminuje jako silny przeciwnik.


Polska może tu sporo ugrać, bo nasz interes jest zbieżny z interesem USA - osłabić Rosję. Mam nadzieję, że polscy politycy dobrze to wykorzystają (bazy USA i pieniądze). A Niemcy na razie muszą stulić uszy po sobie i nie zadzierać z Amerykanami.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale