Wróg Ludu
GazetaPolska
286 obserwujących
823 notki
1674k odsłony
  4939   0

Czempiński zakładał Platformę

Wygląda na to, że PO ma poważny problem. Twórcy tej partii przyznają się do ojcostwa. Oto informacja podana za "Niezalezną.pl".

Generał Gromosław Czempiński, wieloletni pracownik Wywiadu PRL, a później szef UOP, w rozmowie z Niezależną.pl ujawnił informacje o swoim udziale w powstaniu Platformy Obywatelskiej. "Nie było łatwo im wytłumaczyć, że mogą nadać nowy impet na scenie politycznej" - powiedział nam Czempiński o swoich rozmowach z Tuskiem i Olechowskim.
W rozmowie z Niezależną.pl Czempiński potwierdził, że był tą osobą, która dała początek partii. Jak stwierdził, PO powstała dzięki jego rozmowom z politykami i długim przekonywaniu ich, że teraz jest czas i miejsce na powstanie partii. Rozmawiał z wieloma z nich, również z trójką tych, których później nazwano ojcami założycielami, trzema tenorami  - Olechowskim, Płażyńskim, Tuskiem.
 
- Nie było łatwo im wytłumaczyć, że mogą nadać nowy impet na scenie politycznej- powiedział Niezależnej.pl Czempiński. Dodał, że choć długo to trwało, PO odniosła sukces.
 
- A potem jak przystało na człowieka ze służb nie rościłem sobie żadnych pretensji do tego, aby być członkiem partii albo działać. Ludzie ze służb nie powinni być w polityce
- wyjaśnił Niezależnej.pl Czempiński.

Goszczący wcześniej na antenie Polsat News Czempiński udzielił podobnych wypowiedzi, odpowiadając na pytanie prowadzącej program Dorocie Gawryluk, czy to prawda, że namawiał Piskorskiego i Olechowskiego, by założyli Platformę Obywatelską - Miałem dość duży udział, w tym że powstała Platforma, mogę powiedzieć, że odbyłem wtedy olbrzymią liczbę rozmów, a przede wszystkim musiałem przekonać Olechowskiego i Piskorskiego do pewnej koncepcji, którą później oni świetnie realizowali - stwierdził Czempiński.

- Odbyłem ogromną ilość rozmów w tym zakresie z członkami Unii Wolności. Uważałem, że wybór Geremka przesądza o kryzysie w tej partii i to był najlepszy moment, by powstała nowa partia - mówił w audycji telewizyjnej Czempiński.

Na antenie Polsat News Czempiński stwierdził również, że nie zaangażuje się w powstawanie nowego ruchu na scenie politycznej wokół Stronnictwa Demokratycznego. Ne chce, aby ruch nosił piętno udziału służb, jak miało to miejsce w przypadku Platformy Obywatelskiej. W rozmowie z portalem Niezależna.pl Czempiński stwierdził, że na scenie politycznej, na której panuje stagnacja, potrzebna jest nowa dynamika. Partia Donalda Tuska stała się partią wodzowską. Czempiński dodał, że Piskorski to polityk dynamiczniejszy, który może się teraz sprawdzić.

Gromosław Czempiński, działając dla komunistycznego wywiadu, był oficjalnie zatrudniony przez Ministerstwo Spraw  Zagranicznych, najpierw w Konsulacie Generalnym w Chicago (1975-1976), później Polskim Przedstawicielstwie przy  ONZ w Genewie (1982-1987). W 1990 roku znalazł zatrudnienie w UOP, początkowo jako zastępca szefa Zarządu Wywiadu, później jako szef tej instytucji.

Ciekawę czy służby zdecydowały się postawić na nowego konia, czy też chłopcy się pokłócili?

Lubię to! Skomentuj91 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale