Tomej Tomej
206
BLOG

Przymiotnikowanie rzeczowników - Pomyłki ludzkości (1)

Tomej Tomej Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Ludzie posługują się przymiotnikami. Niestety, przeważnie poszczególne przymiotniki należą do więcej niż jednej grupy podziału przymiotnikowego.

Zapytacie w czym rzecz?
Chodzi o funkcję jaką pełni przymiotnik przy rzeczowniku.

Aby łatwiej było omówić problem można grupom przymiotnikowym nadać nazwy:
1. klasymiotniki,
2. niemiotniki,
3. dysmiotniki.

Gdyby istniały jedynie klasymiotniki przekazywanie informacji byłoby bardziej jednoznaczne. Zadanie jakie spełnia klasymiotnik jest bardzo proste. Z ogólnego zbioru obiektów będących desygnatami danego rzeczownika, klasymiotnik wydziela podzbiór właściwy tego zbioru. Dokonywana jest w ten sposób klasyfikacja. Dla przykładu, przymiotnik "zielony" jest klasymiotnikiem w wyrażeniu "zielony kolor". Spośród wszystkich "kolorów" wydzielona zostaje w ten sposób szczególna klasa kolorów - "zielonych".

Druga grupa przymiotnikowa to niemiotniki. Niemiotniki mają za zadanie przekazać informację o tym, że desygnatem wyrażenia składającego się z niemiotnika i rzeczownika jest KAŻDY obiekt nienależący do pewnego zbioru desygnatów ale jednocześnie należący do pewnej DZIEDZINY. Niejednoznaczność wynikająca ze stosowania niemiotników polega na tym, że nierzadko DZIEDZINA jest niedookreślona co umożliwia powstawanie kontrowersji.

Trzecia grupa przymiotnikowa to dysmiotniki. Dysmiotniki działąją podobnie jak niemiotniki ale nie dotyczą KAŻDEGO objektu nienależącego do pewnego zbioru a jedynie opisują fakt istnienia JAKICHŚ objektów nienależących do tego pewnego zbioru.

Błędem ludzkości jest to, że poszczególne słowa mogą należeć do więcej niż jednej grupy przymiotnikowej.

Ten błąd jest nie do wyplenienia gdyż po pierwsze:
ludzie nie są wystarczająco precyzyjni w swoich wypowiedziach
po drugie
ludzie nie chcą być wystarczająco precyzyjni w swoich wypowiedziach.


Na zakończenie tej notki podam Cytelnikom pod rozwagę - do której grupy przymiotnikowej (klasymiotników, niemiotników czy dysmiotników) należą przymiotniki w podanych niżej wyrażeniach:
"sprawiedliwość społeczna",
"niebieski ptak",
"liczba nieparzysta".

Tomej
O mnie Tomej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie