63 obserwujących
690 notek
752k odsłony
927 odsłon

Maleńkie kościółki, Konstanty Laszczka i słynny Złoty Ułan z Kałuszyna

Wólka Kałuska, gdzie jest skromny kościółek
Wólka Kałuska, gdzie jest skromny kościółek
Wykop Skomentuj19

Oficjalnie jest już wiosna, a dziś trafiła się przepiękna słoneczna sobota, więc pojechałem na rowerze na północ od Kałuszyna. Zobaczyłem wsie, przez które biegnie nie asfaltowa, ale ziemna droga, napotkałem maluteńkie wzruszająco skromne mariawickie kościółki w Wólce Kałuskiej i w Czarnogłowie, młyn wodny na rzece Ossownicy w Makówcu Małym, krajobrazy oraz słynnego Złotego Ułana z Kałuszyna (brał udział (szarża) w wielkiej bitwie pod Kałuszynem we wrześniu 1939). Kto jedzie szosą E30 z Terespola czy z Siedlec do Warszawy, ten mija tego Ułana. Rowerzystów spotkałem trzech, dwóch w kolarskich strojach pędzących jak zawodnicy, oraz jednego z worem na bagażniku, który co jakiś czas zatrzymywał się. Okazało się, że zbiera puszki aluminiowe leżące na szosach albo przy szosach w rowach. Wór był już pełen puszek.

PS     W Makówcu Górnym. około kilometra od pokazanego młyna, urodził się świetny rzeźbiarz, rektor i profesor ASP w Krakowie Konstanty Laszczka - jako dziecko ubogiej chłopskiej rodziny. Dzięki inicjatywie i wsparciu miejscowej rodziny ziemiańskiej dla młodego talentu mógł rozpocząć świetną drogę twórczą. Dzieje Laszczki to historia Janka Muzykanta na odwrót!

Zobacz galerię zdjęć:

Kościółek
Kościółek Czarnogłów: kościółek Krajobraz jeszcze bez zieleni Makówiec Mały, gdzie jest młyn Młyn w Makówcu Koło młyna Fragment krzyża przydrożnego Inny fragment tego krzyża ZŁoty Ułan z Kałuszyna Dom -kiedys typowy dla tych okolic (oprócz pokrycia dachu) Ossownica w Ossównie Dla Ogrodniczki Zbocze dolinki Ossownicy w rejonie wsi Nadzieja +8 zdjęć +9 zdjęć
Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości