64 obserwujących
718 notek
788k odsłon
651 odsłon

Ostatnia bitwa Odziału "Orła" Narodowych Sił Zbrojnych

Pomniczek we wsi Grodzisk
Pomniczek we wsi Grodzisk
Wykop Skomentuj49

Odział długo walczył - do 1948 roku, ale w końcu został osaczony we wsi Grodzisk (gmina Mrozy, Wschodnie Mazowsze  pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami)) przez komunistyczne siły "bezpieczeństwa". Zginęło czterech wojowników, inni zostali pojmani, tylko Orzeł uszedł, ale w następnym roku został ujęty. Po upadku komuny ustawiono skromny pomnik w miejscu bitwy - pokazuję go na dwóch pierwszych zdjęciach. Ponadto pokazuję okolicę, w której odział działał: są tam duże kompleksy łąk z zaroślami, lasy, przyrodę pokazuję na kolejnych zdjęciach. Jak powiedzieli mi miejscowi starcy - dziś zwani seniorami - za czasów Orła prawie wszystkie tutejsze domy były chatami ze strzechami. Dziś takich domów już oczywiście prawie  nie ma, ale kilka udało mi się znaleźć i je też tu przedstawiam, podobnie jak wybrane kapliczki.

PS Wystąpiły wsie Grodzisk, Choszcze, Dębowce, Dębowce przysiółek Zdrójki, Borki. Topór oraz leżące przy nich łąki i las.

Zobacz galerię zdjęć:

Fragment pomnika
Fragment pomnika Stara chałupa w okolicy Stara chałupa, fragment Stary dom Stary dom, fragment Duży kompleks łąk Łąki Buda na siano Łąki z resztką budy na siano Las Kapliczka kapliczka Wnętrze kapliczki Ten dom długo nie pociągnie +9 zdjęć +10 zdjęć
Wykop Skomentuj49
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości